Blog

Etohum San Francisco

Son bir yıl içinde bir çok ülkeyi gezdik. Farklı konferanslara katıldık. Etohum’u 2008 Haziran ayında kurmuştuk bu zaman içinde Türkiye’deki internet ekosisteminin gelişmesini yakından yaşadık. Her yıl binlerce başvuru alıyoruz ve yüzlercesiyle yüz yüze görüşmeler yapıyoruz. Heyecanlı girişimciler bizi de sevindiriyor. Her yıl bir çok başarılı girişimlerin çıktığını görüyoruz, ancak başarı kriterlerimiz hep Türkiye içinde kalıyor. Türkiye’nin başarı hikayelerini yazıyor bu girişimciler. Uluslararası çalışan çok az internet şirketimiz var.

Bir çok girişimci işe başladıklarında Türkiye pazarını büyük gördüklerinden veya daha kolay geldiğinden yaptıkları ürünleri hizmetleri sadece bize özel hazırlıyorlar. Sadece ülkemizdeki müşterilerin acılarını düşünüyorlar. En fazla hedefleri bu coğrafyadaki yakın ülkeler olabiliyor. Bunu sorduğumuzda test pazarı olarak gördüklerini aslında tüm dünyayı düşündüklerini iddia edebiliyorlar. Aslında kendimizi kandırmayalım bilmiyoruz ve korkuyoruz.

Bugün Kiev’de IDCEE’de tanıştığım bir mobil girişim bu yazıyı daha fazla uzatmadan yazmamı sağladı. Readdle iOS için verimlilik ve iş uygulamaları geliştiriyorlar. Hiç yatırım almamışlar ve 45 kişiye ulaşmışlar. Bu şirket Odesa’dan merkezli ve kurucusunun kardeşi Denys işi kurduklarında sadece 18 yaşındaymış. Şimdi şirketin Pazarlama direktörü. Tüm dünyaya uygulamalar satıyorlar. Bu hikayelere benzer Estonya, Slovakya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve bir çok ülkeden başarılı girişimler bulmak mümkün. Türkiye pazarının büyüklüğünden mi yoksa bizlerin büyük düşünememesinden mi bilmiyorum. Global girişimler maalesef çıkartamıyoruz.

Ağustos ayında San Francisco’ya gittiğimde Etohum’da tanıştığımız ve E40’de seçilen girişimcilerin Silikon Vadisi’nde bir kaç sene kaldıklarında kendilerini nasıl geliştirdiklerini yakından gördüm. Hepsi rekabetçi en üst seviyeden girişimciler olmuşlardı. Heyecan verici konuları kendilerine güvenleri yüksek perdeden anlatabiliyorlardı. Vizyonları ve hedefleri tamamen değişmişti. Hepsinin yakın zamanda başarılı girişimciler olacağından şüphem yok.

Türkiye’den çıkmış başarılı global internet şirketi arıyoruz ama diğer sektörlerde uluslararası ihracat – ithalat denklemini geçen az sayıda sanayi şirketimiz var. Bundan dolayı global büyümeyi bilen, insan kaynakları veya lojistik konusunda tecrübeli çalışanlar maalesef az sayıda var. Global şirketlerde çalışanlar bu konulara hakimler ancak bu bilginin internet şirketlere geçmesi maalesef olmadı. Vizyonun geçmesi zaman alacak. Bunu hızlandırmamız lazım. Global başarılı girişimcilere ihtiyacımız var. Onları yol açması gerekli.

İşte tüm bunları alt alta koyduğumuzda yeni bir seviyeye geçmemiz geldiğini düşünüyorum. Yaz aylarında Azerbaycan‘da ilk yurtdışı konferansımızı yaptık. Daha sonra San Francisco’da kafe toplantısı düzenledik. Şimdi Dublin ve Londra‘da kafe – networking toplantıları yapacağız. Bunların hepsi ilk adımlar olarak değerlendiriyorum. İnsanların birbirlerini tanıması çok büyük bir katma değer yaratıyor. Etohum toplantılarının sonuçlarında neler oldu çok yakından takip ettik. Şimdi büyük bir köprü kurma zamanı geldi.

Haziran 2014’de San Francisco’da büyük bir konferans organize ediyoruz. Türkiye’nin en büyük internet şirketlerinin konferansta konuşmacı olacağı etkinlik, Silikon Vadisine gerçek bir çıkartma ve köprünün atılacağı ilk ipler gibi olacak. Daha önce San Francisco’ya bir çok ticari heyet gitti bunları basından takip ettik ancak bu defa tüm İnternet girişimlerini Silikon Vadisinde toplayacağız. Büyük bir networking ve konferans olacak. Konuyu ilk paylaştığım arkadaşlarım çok pozitif geri beslemeler verdiler. Nevzat Aydın, Sedat Kapanoğlu, Sina Afra, Tümay Asena, Yusuf Azoz, Burak Ertaş, İlkan Gökyılmaz, Sabire Ercan, Ersan Özer, Burak Şimşek, Sait Kayahan, Ussal Şahbaz, Mustafa Kızıltaş, Sidar Şahin, İlker Baydar’ın ilk bilgileri paylaşmamdan sonra destek epostaları beni daha da heyecanladırdı. Kiev’de Sina Afra’la daha detaylı konuşma imkanımız oldu. Uzun süredir San Francisco’da yaşayan Startup Weekend ekibinden Tuğçe Ergül şimdiden desteğe başladı.

Etkinliğin detaylarını Ekim – Kasım ayı içinde netleşecek ve bununla ilgili tüm bilgilendirmeyi buradan yapacağız. Şimdiden heyecanlı bir 2014 yılı bizleri bekliyor olacak.

Burak Büyükdemir