Blog

Etohum kafe toplantısı – Ahmet Kırtok

Burak Büyükdemir: Ahmet kırtok kimdir,ne iş yapar,mesleğiniz ve sektör hakkında neler söylemek istersiniz ?
Ahmet Kırtok: Ben 1997/98 ve 2001 yılları arasında Türkiye’de internet sektöründeydim.O zamanlarda bir sektör yoktu ve bu tür bizi bir araya getirecek platformlarda yoktu,bu hususta etohumun yaptığı iş çok önemli bence.Şu anda New York merkezli bir internet üzerine e-ticaret ve pazarlama ağırlıklı bir danışmanlık şirketiyiz. Aynı zamanda girişimciyiz ve zaman zaman kendi girişimlerimiz oluyor.

Burak Büyükdemir: Girişimcilik açısından yurtdışındaki ve buradaki pazarı kıyasladığımızda ne gibi farklar var ?
Ahmet Kırtok: Türkiye’de son yıllarda internet sektöründe büyük hareketlilik var, ancak şöyle söylemek gerekirse Amerika’daki girişimler buradaki pazarın önünde gidiyor ancak Türkiye’de bu sektör daha yeni ve birçok fırsat mevcut.
Burak Buyukdemir: Hangi pazarda fırsatlar var ?
Ahmet Kırtok: Sektör şimdi orada daha önde gittiği için sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek açısından buradaki bir kişi ile New York’taki arasında farklılıklar var. Benim öngörülerim video üzerine olacak, önümüzdeki yıllarda video üzerine ciddi potansiyel görüyorum. Facebook credit var bu benim kişisel öngörüm global bir para birimi olabilir. Facebook credit ödemelerde büyük kolaylık sağlayacak, şimdi Amerika’da wallmart ve bestbuy mağazalarında kart şeklinde satılmaya başlandı.

Burak Büyükdemir: Amerika’daki girişimcilerin fonlanması ve yatırım bulmasıyla Türkiye’deki yatırım bulma konusundaki farklılıklar nelerdir ?
Ahmet Kırtok: Türkiye’deki girişimcilerde bir yatırım sorunu görüyorum, yatırım almak derdine bazen projeyi unutuyorlar, bazı projeler için yatırım gerekli ancak bazıları için yatırım şart değil. Amerika’da buradaki konuşulan rakamlar konuşulmuyor artık Amerika’nın geçtiğimiz yıllarda geçirdiği krizden sonra bütün sektörlerde etkilenme oldu. Orada bu işler biraz daha dinamik gerçekleşiyor, ne kadar sürede para kazanacağına bakılarak yatırım yapılıyor. Projeye göre farklılıklar gösteriyor, e-ticaret için tabi lojistik, tedarikçi derken belli miktarda bir yatırım gerekli ancak her proje için bu söylenemez.

Burak Büyükdemir: Amerika’da girişimler açısından bölgeler arası nasıl farklılıklar var?
Ahmet Kırtok: Business kültürü farkı var diyebilirim, şöyle ki para New York’ta işler, daha hızlı yürüyor ve bu işin kalbi burda atıyor. Californiya tarafında daha çok avrupalı firmalar var ve daha sağlamcı ve planlı bir tutum var.
Burak Büyükdemir: Sosyal medya kavramı ve gelişim süreci hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Ahmet Kırtok: Sosyal medya da Amerika’da daha oturmuş bir yapıda değil, tabi biraz daha önde gidiyor buraya göre. Daha önceden Twitter ,friendfeed gibi sosyal medya araçlarını kullanmıyorlardı. Sosyal medya Amerika’nın en ünlü bayan talk show sunucu Oprah tarafından kullanıldıktan sonra halka indi ve popüler olmaya başladı. Daha önceleri bizdeydi, belli bir eğitim seviyesinin üstündeki ve elit insanlar tarafından kullanıyordu. Sosyal medya sayesinde bir ekonomi oluştu. Sosyal medya daha önceden de vardı aslında, eskiden forum şeklindeydi. Oyunun kuralları hep aynı sadece araçlar değişiyor.

Burak Büyükdemir: Friendfeed dünyada terk edilen bir platform iken Türkiye’de neden bu kadar tutuldu?
Ahmet Kırtok: Friendfeed bildiğimiz forumların biraz daha modern şekli aslında tartışma esaslı bir platform. Akdeniz kanı olan her kesim Friendfeedi çok benimsedi ve kullanıyor. Amerikalılarda bu yok kişisel tartışmaya ve birlikte yapalım edelim olaylarına pek sıcak bakmıyorlar. Sebebi bizim bu tarz tartışma tabanlı olayları biraz daha seviyor olmamız bence.

Burak Büyükdemir: Gelecek adına kişisel ve şirket planlarınız nelerdir?
Ahmet Kırtok: En son 2008’de Eticaret şirketimiz vardı onu sattık ve o zamandan beri ağırlıklı olarak danışmanlık projeleri yürütüyoruz. Tek bir büyük projemiz yok ancak, ufak ufak sitelerden oluşan bir network ‘umuz var . 2004 yılından beri Amerika’nın önde gelen affiliate marketing networkleriyle çalışıyoruz ve affiliate işine önem veriyoruz. Outsourcing işine çok önem verdik ve kısa süre önce filipinlerde bir ekip kurduk. Büyük girişim anlamında kısa vadede bir şey düşünmüyoruz. Ancak uzun vadede girişimlerimiz devam edecek.