Blog

Etohum girişimi EyeTrack, Alzheimer’lı hastalar için geliştirdiği çözümü NTV’de anlattı

Etohum 2016 girişimlerinden biri olan ve Alzheimer’lı hastaların kaybolma sorununu geliştirdiği akıllı cihazla çözmeyi hedefleyen EyeTrack, NTV televizyonunda Doğancan Bingöl’ün sorularını yanıtladı.

Dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir rahatsızlık olan Alzheimer, bilişsel etkisi sebebiyle birçok insanın kaybolmasına sebep oluyor. Evlerinden uzaklaşan kişiler, hafıza sorunlarıyla sebebiyle geri dönmekte zorlanıyor ve yakınları tarafından bulunamazlarsa büyük zorluklar yaşıyor hatta hayatlarını kaybediyor. Monument, bu soruna bir çözüm bulmak için kurulmuş bir girişim. Kendi geliştirdikleri akıllı cihaz, küçük yapısı sebebiyle iç çamaşırına yerleştirilebiliyor ve bu sebeple kişi üstündeki kıyafetleri çıkartsa bile yine de yeri cihazla takip edilebiliyor. Ayrıca cihaz, yürümenin sağladığı kinetik enerjiyle kendini şarj edebiliyor ve bu sebeple çok uzun süreler şarj bitmeden aktif kalabiliyor.

Milyonlarca kişinin hayatını kolaylaştıracak bu çözüm, NTV’nin de ilgisini çekmiş. EyeTrack ekibinin, 16 Şubat’ta NTV’de Doğancan Bingöl’e çözümlerini anlattığı programın tekrarını aşağıda izleyebilirsiniz;