Blog

Etohum Garaj Özyeğin Üniversitesi’nde

Etohum sürecinde seçtiğimiz girişimcilere destek olmak amacıyla 2010 yılında Altunizade’de açtığımız ofis yeri desteği olan Etohum Garaj’ı Özyeğin Üniversitesi Altunizade kampüsü içine taşıdık. Özyeğin Üniversitesi’yle yaptığımız bu işbirliği kapsamında geçen dönem ve geçecek dönem içinde seçilecek Etohum girişimcileri üniversite içinde çalışma ortamı sağlayacak ve tüm imkanlardan faydalanabilecekler.

Özyeğin Üniversitesi Girişim Merkezi Direktörü İhsan Elgin‘in konuyla ilgili olarak

” Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi olarak misyonumuz ülkemizin ekonomik kalkınması icin önemli olan girişimciliğin gelişmesi için çalışan ekosistemdeki oyunculara destek olmaktır. Bu misyon ile yola çıktığımızda yeni ekonomi alanında girişimciliğe ilk günden bu yana yoğun destek veren en eski oluşumlardan olan Etohum’la işbirliği yapmak bizim icin değerli oldu. Biz bulunduğumuz alanda ekosistem için önemli olan tüm oyunculara imkanlar sağlayarak hem bizimle hem de oyuncular arasında karşılıklı sinerjinin artmasını sağlamak istiyoruz.

Etohum her sene binin üzerinde projeyi değerlendirip 40 girişimi ekonomiye kazandırma çabasını sürdürürken bizim de bu projelere dolaylı olarak destek olmamız bizim için değerli bir misyondur.

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi olarak girisimcilerin toplumun sosyal refahını, zenginliğini arttırmak ve sürdürülebilirliliğini sağlamak icin en önemli oyuncular olduğuna inanıyoruz ve bu yolda yapılan her pozitif adımı desteklemeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”

Etohum Garaj içinde Last Moon GamesParlakbirgelecek.com ve Foodback çalışmalarına başladılar.

Foodback’in kurucusu Berk Çağlayan ”Foodback ekibi olarak bir süredir Etohum Garaj içinde yer alıyoruz ve yalnızca Garaj’da ofisimizi kurmak dahi şirketimize hatırı sayılır bir katma değer kattı. Tohum veya erken aşama girişimlerin, uçuşa geçmeden önce kalkış yaptıkları bir rampa görevi görüyor Etohum Garaj. Girişimlerin ilk aylarında, öngörülemeyen veya azımsanan fakat aynı zamanda kaçınılmaz olan, kira, ofis giderleri gibi bir çok maliyet, Garaj’da tamamen ortadan kalkıyor. Araştırmalara göre şirket kültürü girişimlerin ilk 6 ayında yerleşiyor ve Foodback ekibi olarak bizim en çok önemsediğimiz konu da bu. Günde ortalama 15 saat çalışan girişimciler, işe ara verdikleri zamanlarda, basketbol veya fitness salonunda zaman geçirebiliyorlar. İstanbul’da iş yapan herkesin kabusu olan yol sorunu da, Garaj’ın metrobüs durağının hemen yanında olması ile ortadan kalkıyor. Girişimcilik ekosisteminin neredeyse bütün oyuncuları, girişimciler, yatırımcılar, şirketler bir vesile ile mutlaka zaman içerisinde Garaj’a uğruyorlar ve 4 duvar arasında kalmış bir start-up ofisinden daha fazlasını sağlayan da aslında bu insan trafiği. Girişimciler bir çok konuda birbirine danışabiliyor ve taze tecrübelerinden anında faydalanabiliyolar. Eğer Garaj’da isen ve girişimle ilgili kafana takılan bir konu varsa, bunu hemen yan odanda yer alan başka bir girişime veya Burak Büyükdemir’e sorma şansına sahipsin demektir.”

Parlakbirgelecek.com’un kurucusu Orkun Şahmalı; ‘Parlakbirgelecek ekibi olarak 5 aydır etohum garaj (Özyeğin Üniversitesi) da çalışmaya devam ediyoruz. Fiziki imkanları, çalışma koşulları ve diğer girişimcilerle aynı çatı altında olmanın çok faydasını gördük. Garajın merkezi lokasyonu, 24 saat açık tesis, Üniversite içerisindeki yemekhane, kütüphane, kantin ve spor tesisleri sayesinde yoğun çalışma temposu çok daha keyifli ve verimli geçiyor. Ayrıca garaj yönetiminin girişimcilerin istek ve ihtiyaçlarına hızla cevap vererek hepimizin başarılı olması için ellerinden geleni gönüllülük ruhu içinde yapmaları bizlere büyük moral destek oluyor. Yeni girişimlere verilen destek ve yaratılan ortamdan tüm girişimcilerin faydalanacağına inanıyorum.”

Last Moon Games’in kurucusu Levent Ahmet Sevgili ”2011′den beri bulunduğumuz Etohum garaj ofis gereksinimini fazlasıyla karşılıyor. Sağladığı ekosistem sayesinde sektördeki diğer projeler ile fikir alışverişi yapabileceğimiz içiçe çalışma imkanı sağlıyor. Gerek spor salonu oyun salonu imkanları ile iyi bir çalışma ortamı. Konumu ile de merkezi bir yerde olması ulaşımı kolaylaştırıyor.”