Blog

Etohum Fonu 2011 yatırımları

Geçen sene içinde etohum melek yatırımcılarımızla beraber kurduğumuz Etohum Fonu bu sene 2 girişime yatırım yaptı. Gideros Mobile ve Pembepanjur.com.

Haluk Akın ve Seda Berber Haluk Akın ve Seda Berber tarafından 2010 yılında kurulan üyelerine “uzun süreli ve ciddi ilişki” amaçlı bilimsel eşleştirme sunan bir servis olan Pembepanjur.com (detaylı bilgi) ve Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından kurulan oyun geliştiricilerin oyunu bir kez yazıp, birden fazla platformda piyasaya çıkarması mümkün olacak olan geliştirme aracı Gideros Mobile (detaylı bilgi) Etohum Fonunun 2011 yılında yatırım yaptığı iki girişim oldu.

2010 yılı içinde seçilen girişimlerden Etohum fonunun yatırım yapacağı 2 girişime Yemeksepeti.com kurucuları Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş, Gittigidiyor kurucuları Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı, Cimri.com Kurucusu Aydonat Atasever, Magnet kurucu ortağı Ersan Özer, Nokta.com kurucu ortakları Tümay Asena, Burçin Didinedin, Mynet Kurucusu Emre Kurttepeli, Mackolik.com Kurucu Ortakları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar, Reklamz kurucusu Orkun Tekin, Markafoni kurucu ortağı Sina Afra, Youth Republic kurucu ortağı Kerim Türe, yatırımcı Dr. Haluk Elçi, Yonja.com kurucusu Kerim Baran, internet sektöründe kariyerini yurtdışında sürdüren Ari Keşişoğlu ve etohum.com kurucusu Burak Büyükdemir’in oluşturduğu melek yatırımcılar ortak oldular.

Türkiye’deki internet şirketlerinin sayısını artırmak, girişimcileri desteklemek, internet ekosisteminin oluşması ve gelişmesi için girişimcilerle yatırımcılar için ticari bir pazaryeri oluşturmak amacıyla kurulan etohum, yatırım yapılacak 15 internet girişimini belirlemek için her sene detaylı bir çalışma yapıyor. 2010 yılında 2.200 internet girişimcisinin başvurduğu etohum, ilk aşamada belirlenen 200 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 girişimlik bir ön liste oluşturdu. Bu kısa listedeki girişimciler ocak ayı içinde etohum fonu kurucularına sunum yaptı. Bu kısa listeden yatırım yapılacak girişimciler Şubat ayında Antalya’da düzenlen Rixos Etohum kampında kararlaştırıldı.

2011 – 2012 etohum başvuruları ve görüşmeleri Ağustos – Aralık ayları arasında sürecek. 2012 Ocak ayında bu yıl seçilecek 40 internet girişimi sunumlarını etohum melek yatırımcılarına yapacak. 2011 – 2012 yılı içinde etohum 40’a seçilecek bir çok şirkete başlangıçta ortaklıkların olacağı bu yılki süreçte daha sonra ikinci yatırımcılara gidilmesi ve gelecek sene daha fazla girişimcinin yatırım almasını amaçlıyoruz.