Blog

Etohum dünya liginde yerini aldı

Etohum, dünyanın en ünlü hızlandırıcılarının da arasında bulunduğu Global Accelerator Report listesinde 6. sıraya yerleşti. Beş yüzü aşkın hızlandırıcı program arasından sıyrılan Etohum’un bu başarısı Türkiye için gurur kaynağı oldu.

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum, GUST tarafından yapılan “Global Accelerator Report” değerlendirme raporuna göre diğer hızlandırma programları Techstars, 500 Startups, MassChallenge, Startups Chile, Microsoft Accelerator’ın bulunduğu listede tüm dünya genelindeki hızlandırıcılar arasında 6. sıraya yerleşti.

Türkiye için son derece değerli olan bu başarı ile ilgili açıklamada bulunan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir:

“Etohum’un kazandığı bu küresel başarı Türkiye girişimcilik ekosistemi adına bize gurur verdi. Başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere dünya genelinde hızlandırıcı programların sayısı hızla artıyor. Bu programların en büyük özelliği yüksek nitelikli mentorlar ve startup ekipleriyle çalışarak şirketlere büyük değerler katmaları. Sayıları artsa da üstün nitelikli mentorların bulunduğu hızlandırıcı programlara talep arzın çok önünde. Etohum olarak yeni kuluçka teknolojisinin ürünleri olan startuplara yön verme konusunda ülkemizin öncü kuruluşlarından biri olduk. Bu doğrultuda 20-23 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Startup Istanbul etkinliklerinde bu listede yer alan birçok hızlandırıcıyı ve mentorları girişimcilerle buluşturduk. Bu sene de bunu tekrarlayacağız ve bunun heyecanını yaşıyoruz. Bu sene de Startup Istanbul’a gelen girişimlere global anlamda başarılar kazandırmaya ve Türk girişimcilerini de global platforma devam edeceğiz. ” dedi

Araştırmaya konu olan “Hızlandırıcı Programı” modelini, yatırım veya ticari amaçlı kuluçka süreçlerinden ayıran beş ana özellik şu şekilde sıralanıyor:*

  • Herkese açık olan, ancak son derece rekabetçi bir uygulama süreci
  • Bireysel kuruculara değil, küçük ekiplere odaklanma
  • Programlanmış etkinlikleri de içeren zaman sınırlı destek ve yoğun mentorluk çalışmaları
  • Münferit şirketlerden ziyade startup gruplarıyla ya da “sınıfları” ile eğitim
  • Dünya genelinde an itibariyle 579 hızlandırıcı programın destek verdiği 11.305 startup’a 206.740.005 Amerikan doları yatırım yapılıyor. Son bilgilere adresinden ulaşılabiliyor.

*Global Accelator Report tarafından kabul edilen hızlandırıcı tanımı (Miller ve Bound).