Blog

Etohum Başvurularıyla Görüşmeler Başlıyor

Etohum’da 2012 – 2013 dönemi için başvurular Ağustos ayında da devam ediyor. Temmuz ve Ağustos aylarında başvuran adaylarla görüşmelere Eylül ayında başlyacağız. İlk başvuranların ilk görüşme hakkı oluyor. Etohum’da başvuru süreci Temmuz – Aralık aylarında sürecek ancak Aralık ayında başvuru yapan adaylarla görüşemeye çok az zaman kalacak. Bu sebeple son aylarda başvuran adaylarla daha az görüşme yapabiliyoruz. İstatistiklerimiz ilk 3 ay içinde başvuran adaylardan daha fazla sayıda Etohum 40 girişimi seçildiğini gösteriyor.

Tüm başvuruları maalesef görüşmeye çağıramıyoruz. Geçen yıl Etohum’a 1500 başvuran aday arasından soruların cevaplarını beklenen şekilde cevaplayan 300 girişimciyle görüşme yaptık. Etohum bir yarışma olmadığı için seçerken objektif olmuyoruz. Toplantılara daha önce katılan sürekli bu ekosistem içinde bulunan girişimcilerin görüşmeye çağrılma şansı daha çok artıyor. Başvuru yapan girişimcilerle daha önce açıkladığımız tarihlerde görüşmeler yapacağız.

Olumsuz cevap konusu: Etohum’da tüm girişimcilerin değerli olduğunu düşünüyoruz, dolayısı ile olumlu / olumsuz veya kabul / red vereceğimiz girişim olmadığı kanısındayız. Başvuranlara bu yönde bir geri dönüşü uygun bulmamaktayız. Girişimlerin hepsinin başarılı olacağını bunu belirleyenin sadece ve sadece girişimcinin kendisi olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla görüşme konusunda bir eksiklik vb. lütfen hissetmeyin, etohum toplantılarına katılın ve ekibimizle görüşün.

Görüşmeler 20 dk sürüyor bu kısa zamanda girişimcilerle tanışmayı hedefliyoruz. İlk görüşmede sunum / iş planı istemiyoruz. Girişimcilerin ekipleriyle beraber eksiksiz gelmelerini bekliyoruz. Ön görüşmelerde 5-6 kişilik bir ön değerlendirme ekibi girişimcilere konularına özel sorular soruyoruz. Ön değerlendirme ekibi önceki Etohum döneminden mezun girişimciler, bir yatırımcı, bir profesyonel ve Burak Buyukdemir yer alıyor. Görüşmeler sonrasında girişimcilerle olumlu bir sürece girildiyse bir kaç görüşme daha yapabiliyoruz.

Başvuru sırasında eğer projenizi gizli tutmak istiyorsanız lütfen, ilk prototipi veya siteyi açana kadar başvuru yapmayınız. Gizli projeleri biz dinlemek istemiyoruz. Uygulamaya geçen girişimciler bizim açımızdan çok daha önem taşıyor.

Görüşmelerde dikkat ettiğimiz unsurlar girişimcinin heyecanı, bilgisi, tecrübesi, projenin ölçeklenebilirliği, pazar büyüklüğü, ürünün kalitesi, yatırımcıların potansiyel ilgisi, başa baş noktasına çok büyük bir fon almadan ulaşabilmesi, başlangıç harcamalarının düşüklüğü gibi farkı değişkenleri değerlendirebiliyoruz. Ancak işin kalbini girişimcilerin heyecanı ve bilgi birikimi oluşturuyor.

Başvurularınızı Etohum başvuru bağlantısından yapabilirsiniz

Sık sorulan sorular ve muhtemel cevapları

 • Fikriniz var ama bunu gerçekleştirecek bir ekibiniz / yazılımcınız yoksa bu konuda bilgi ve donanıma sahip değilseniz size yardımcı olamıyoruz. Maalesef ekibinizi veya yazılımcınızı biz sizin için bulmuyoruz.
 • Yatırım almak istiyorsunuz ama etohum’a başvurmadan 1 saatlik bir toplantı yapmak istiyorsanız, başvuru yapmanızı ve etohum toplantılarına katılıp ekiple ön görüşme yapmanızı öneririz. 1 saatlik görüşmeler maalesef yapmıyoruz. Her girişime 20 dk ayırıyoruz.
 • İstanbul dışında oturuyorsunuz ve Etohum’a başvurma durumunda ne olacağını merak ediyorsunuz. Etohum görüşmelerine, toplantılarına, kamplarına katılmanızı istiyoruz. Bunun için Etohum olarak bir bütçemiz maalesef yok. Etohum’da bazı görüşmeler için telefon, skype kullanabiliyoruz.
 • Soru: Sıvı bantla ilgili bir buluşum var, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlaması, daha da önemlisi yaralanan uzuvla yara yokmuş gibi günlük çalışmaya devam edebilme özelliği ile iş aksamasını ortadan kaldırıyor. Başvuru yapabilir miyim?
  Cevap: Bu ve benzeri konularda maalesef bilgimiz ve tecrübe birikimimiz yok. Başvuru konularında internet, mobil, oyun, yazılım, eticaret ve benzeri konularda almaya çalışıyoruz.
 • Soru: Etohum’a başvuru yapmak istiyorum fakat daha önce başvuru yaptığım bildiriliyor geçen sene başka bir proje ile başvuru yapmıştım fakat bu sene başka bir proje ile başvuru yapmak istiyoruz. Bu mümkün müdür?
  Cevap: Her yıl başvuru yapabilirsiniz. Hatta geçen sene Etohum40’a seçilmiş olsanız bile tekrar başvuru yapabilirsiniz. Bunun için hiç bir engel yok.
 • Soru: Bu yıl hazırladığımız 4-5 proje var bunların hepsiyle başvuru yapmak istiyoruz. Kabul eder misiniz?
  Cevap: İstediğiniz sayıda projeyle başvuru yapabilirsiniz, ancak seçim kriterlerimiz arasında girişimcinin odaklanmasını ve bilgi birikiminin belli bir alanda yoğunlaşmış olmasına önem veriyoruz. 4-5 projenizden herhangi birisine amaorti vurma ihtimali yok, hatta şansınızı azaltırsınız.
 • Soru: Sayın Ersan Özer İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir fikrimiz var, eğer ilgilenirseniz bunu sizinle konuşmak istiyoruz. İlgilenirseniz bizimle irtibata geçmenizi rica ediyoruz.
  Cevap:
  Etohum Seçim ekibi veya yatırımcı kulubumüze bizim üzerimizden başvuru yapmanız uygun değil. Doğrudan kendilerine ileti gönderebilirsiniz. Fikriniz var ve ilgilenmelerini bekliyorsanız lütfen uygulamaya geçirin, pilot / prototiple gidin.
 • Soru: Ocak ayına kadar beklemem mümkün değil, benim kısa sürede yatırımcı bulmam lazım. Etohum’da hemen seçim yapmıyor musunuz?
  Cevap: Etohum maalesef yatırımcı bulma ağı değildir. Belli bir süreç içinde kriterlerimiz çerçevesinde seçtiğimiz ve destek olduğumuz girişimleri hızlandırmayı hedefliyoruz. Türkiye’de varanolan bir çok yatırımcı kuruluş, melek yatırımcı veya inkubasyon merkezine başvuru yapabilirsiniz.
 • Soru: Bir konuda sizlerden bilgi desteği istiyorum.Türkiye de web programcılık ve tasarım konusunda çok iyi firmalar ortaya çıktı bu konuda en iyileriyle çalışabileceğim bir programlama firmasına ihtiyacım var hangi firmayı önerebilirsiniz. Bu konuda bilgi eksikliğim var bit yazılım firması ile görüşmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
  Cevap: 
  Maalesef bu konuda yardımcı olamıyoruz.
 • Soru: Sizinle görüşmek istediğimizi belirttik. Önümüzdeki hafta burada değilim dediniz ama bir sonraki hafta görüşebiliriz dediniz. Konuyla ilgili size email atmamı istemiştiniz. Bir sonraki hafta için bir toplantı tarihi belirleyip ona göre görüşelim. Bu e-mail adresi üzerinden benimle iletişime geçebilirisiniz. Olumlu veya olumsuz cevabınızı bekliyorum.
  Cevap: Olumlu / Olumsuz cevapları hep Etohum süreci içinde eposta yoluyla değerlendiriyoruz. Etohum toplantılarında ekiple doğrudan görüşebilirsiniz. Bu tür epostaları çok sevimli bulmuyoruz.
 • Soru: Bizim internet reklamcılığı alanında geliştirmiş olduğumuz yeni ve özgün bir iş fikrimiz var. Bu konu ile ilgili size sunum yapmak istiyoruz. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinir. Olumlu yada olumsuz geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.
  Cevap: 
  Etohum’a başvurmanızı ve etohum toplantılarına katılmanızı salık veriyoruz.
 • Soru: Projelerimiz için yatırımcı aramaktayız. Siz değerli etohum.com yetkilileri ile bu konu hakkında bir görüşme yapmayı çok isteriz. Olumlu yada olumsuz bir geri dönüş yaparsanız minnettar kalırız. İyi çalışmalar.
  Cevap: 
  Etohum maalesef yatırımcı bulma ağı değildir. Belli bir süreç içinde kriterlerimiz çerçevesinde seçtiğimiz ve destek olduğumuz girişimleri hızlandırmayı hedefliyoruz. Türkiye’de var olan bir çok yatırımcı kuruluş, melek yatırımcı veya inkubasyon merkezine başvuru yapabilirsiniz.
 • Soru: Merhabalar, Kapadokya bÖlgesinde eşi benzeri olmayan bir otel projem var. 30 odalı ve yaklaşık maliyeti 3 milyon dolar. 0530 XXX XX XX Bu bölgede yatırım yapmak ve tek olmak isteyenlerle görüşebilirim.
  Cevap: 
  Maalesef bu tür projelerle ilgilenmiyoruz.
 • Soru: Merhaba, uzun süredir yaptırmak istediğim ve kendi fikrim olan bir ön çalışmanın sitesini bir şirkete tasarlandırmak istiyorum. İngilizce konusundaki fikrimin hayata geçince çok tutulacağına inanıyorum. Eğer fikirlerimi sizinle kısmen de olsa paylaşırsam,siz manevi olarak bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ayrıca daha biraz daha açıklamanızı istiyorum; siz kimsinsiniz veya kimlersiniz?
  Cevap: Etohum konusunda detaylı bilgiyi Etohum hakkında sayfasından alabilirsiniz. Fikirler ve girişimciler hakkında şu yazıyı okumanızı öneriyoruz.
 • Soru: Projemizin Türkiye’nin ilk ve hatta dünyada bir öncü proje olduğunu düşünüyoruz eğer uygun görürseniz sizlerle yüz yüze projemizin detaylarını konuşmak istiyoruz. Zamanınızın değerli olduğunu biliyor ve bunu da dikkate alarak müsait bir tarihte sizleri ziyaret etmek için randevu talep ediyoruz.
  Cevap: Lütfen Etohum’a başvuru yapınız, süreçlerimize değer veren her girişimciyle görüşmeye çalışıyoruz. Etohum toplantılarına gelerek birebir ekibimizle görüşebilirsiniz.
 • Soru: Merhaba, bir projem var ve henüz bir patent almadım. Proje fikir aşamasında ama faaliyete geçebilmesi için kaynak gerekiyor. Fikrimi hayata geçirebilecek bir yatırımcıyı sizin aracılığınız ile bulmam mümkün mü? İyi çalışmalar dilerim.
  Cevap: Etohum toplantılarında bu konularda girişimcilere bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu videolara adresinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra toplantılara sizin aktif katılmanızı bekleriz.
 • Soru: Bir internet sitesi açacağım bu konu da yardımcı olurmusunuz?
  Cevap: 🙂
 • Soru: Merhabalar, altaypısını neredeyse tamamlamış olduğumuz, marka hakkını alma adına başvurusunu TPE’ye aylar önce yaptığım online bir projem mevcut. Bu proje örneği henüz dünyada yok. Yani ben göremedim ve domainlerini bile çok rahat alabildim. Tahmin edeceğiniz gibi bu projeyi hayata geçirmek için yatırım desteğine ihtiyacım var. Bu destekleri başarabilmek için 2012-2013 dönemine mi başvuruda bulunmam gerekiyor? Daha hızlı destek bulabilmemiz mümkün müdür?
  Cevap:
  Projenizde başarılar dileriz. Bu konularda mutlaka videolarımıza da gözatmanızı öneririz. Daha hızlı destek maalesef biz sağlayamıyoruz.
 • Soru: Merhabalar Türkiye’de olmayan ve yeni patentine baş vurduğum bir makine var. Türkiyede yaptığım araştırmaya göre ortalama yıllık 7 milyon USD ciro hedefliyorum neden tek başına yapmıyorsunuz diyorsanız motorlarını İtalyadan almak zorundayım. Belli miktarlada maliyet yüksek benim açımdan yatırımcı arıyorum.
  Cevap: Maalesef bu tür projeler Etohum başvuru konusunun dışında kalıyor.