Blog

Etohum 2011 Yarıyıl Raporu

2011 yılı internet girişimcileri için oldukça pozitif başladı. Birçok yabancı yatırımcı Türkiye pazarını keşfetti. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda şirketlerin daha fazla sayıda yatırım haberlerini duyacağımızı tahmin ediyorum. 2010 yılında etohum 15 içinde seçilen Grupanya.com‘un hızlı büyümesi ve Temmuz ayı içinde Intel Capital‘dan ikinci yatırımlarını almaları bizleri sevindirdi. Tüm ekibi ve ilk melek yatırımcılarını canı gönülden tebrik ederiz.

2011 yılı içinde Etohum’da diğer yıllardan farklı olarak Türkiye’nin önde gelen internet girişimci / melek yatırımcılarıyla oluşturduğumuz fonumuzdan Pembepanjur.com ve Gideros Mobile‘la yatırım yapma kararı aldık. Nokia’la beraber oluşturduğumuz fondan 3 girişime Gamester, Alisverisrobotu ve Animalwars‘a tohum yatırımları sağladık. Geçen sene etohum 40 içinde yer alan bazı girişimlerin yatırımcılarla görüşmelerinin devam ettiğini Ağustos – Eylül aylarında haberlerini webrazzi.com‘da okuyacağımızı tahmin ediyorum. İş ortaklarımızdan Bilyoner 2011 başında fırsat sitesi oyuncularından Grupca‘ya yatırım kararı aldı. Ortaklık gerçekleştikten sonra girişim Bombastik olarak yoluna devam ediyor.

Ocak sonunda Girişimcilik Zirvesinde E15 ve E40 girişimlerini açıkladık. Girişimleri seçtikten sonra, geçen senelerde seçilen girişimcilerle beraber Rixos Antalya’ya 5 günlük Etohum Kampına gittik. Bu kampta sektörün önde gelen uzmanları konuşmacı olarak katıldırlar.

9 Nisan Cumartesi günü etohum dışında internet şirketlerini etohum yatırımcı ağıyla buluşturduğumuz Sunu Günü girişimci – yatırımcı buluşmasında 10 internet şirketi girişimlerini yatırımcılara sunma fırsatı buldular. 11 Aralık Cumartesi günü Girişimciler Uçuyor‘la İstanbul’dan 40’a yakın girişimciyle beraber İzmir’e gittik.

Şubat ayı içinde Avrupa’daki melek yatırımcılar, tohum fonları ve erken aşamadaki şirketleri destekleyen iş meleklerini biraraya getiren ağ EBAN‘e üye olduk. Böylece önümüzdeki dönemde daha aktif olarak yabancı ağlarla ilişkiyi geliştirmeye çalışıyor olacağız.

Microsoft’la beraber 10 Yazılımcı Girişim Arıyoruz programını Şubat ayında başlattık. Microsoft Inovasyon Merkezine yazılımcı girişimciler aramaya devam ediyoruz. Mart ayında Ankara, Nisan’da İzmir etohum kamplarını yaptık. Ertuğrul Belen’le birlikte 7 Nisan’da Speed Networking etkinliğini düzenledik. Mart, Nisan, Mayıs aylarında Pozitiftv‘le beraber canlı etohumtv yayınlarını gerçekleştirdik. Haziran ayında Özyeğin Üniversitesi’le beraber Girişimcilik yaz kampını organize ettik, üniversitede okuyan öğrencilere girişimcilik eğitimleri ve internet şirketlerinde staj imkanı sağladık. Temmuz ayı içinde yaz kampı programı çerçevesinde Markafoni, Mynet, Yemeksepeti ve Ebebek şirket turlarını düzenledik.

Ocak başından bu yana gerçekleştirdiğimiz 30’a yakın toplantı ve etohumtv yayınlarının hepsini yine etohum 15 girişimi keyground projesinin kurucuları Can Ateş, Cem Evren Ateş’in şirketi olan pozitiftv‘le gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra Özyeğin Üniversitesinde ve diğer yerlerde yaptığımız tüm toplantılarda organizasyonları Özyeğin Üniversitesi öğrencisi Efe Kethuda tarafından kurulan KTH Congress tarafından organize edildi.

30’yakın toplantı düzenledik. Bu etkinliklerde 100’e yakın konuşmacı oldu. Mayıs ayında Faruk Eczacıbaşı Haziran ayında Hüsnü Özyeğin Etohum kafe toplantılarının konuğu oldular. Tasarti.com‘la Haziran ayı içinde Can Oktay Heper‘in tasarladığı Girişimci Sperm Tişörtünü tekrar bastık ve satışa sunduk.

Tüm bunları yapmamızı sağlayan iş ortaklarımız Nokia, Reklamz, Yemeksepeti, Gittigidiyor, Bilyoner, Maçkolik, Rixos, Mynet, Markafoni, Nokta, Sadecehosting, Sendloop, Sporx, Marjinal Porter Novelli, Uzmantv, Microsoft, Gelirortakları, Özyeğin Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bersay İletişim Enstitüsü, Bilkent Cyberpark, Networking Academy ve Kurumsalhaberler’e teşekkür ederiz.

 

Ocak 2011’den bu yana düzenlediğimiz toplantılar: