Blog

Esrarengiz Vadinin Dışındaki Robotlar

“Uncanny Valley”, Türkçesi ile “Esrarengiz Vadi”, zaman zaman robot bilimi ile uğraşanlardan duyduğumuz bir terim. Bu terim ile anlatılmak isteneni şöyle özetleyebiliriz:

Bir robot iki koşulda insanlara çekici geliyor ve ilgilerini çekiyor. Bunlardan ilki, eğer robot insanlara çok benziyorsa, ikincisi de, hiç benzemiyorsa. Buradaki vadi ile kastedilen ise bu iki ucun arasında kalan diğer robotların verdiği garip his. Yani insan zihni, arada kalmış bu robotları çekici olarak kabul edemiyor ve güven verici bulmuyor.

Biz de insanlara en çok güven veren robotları derledik. Bir kısmı tüylü ve peluş, bir kısmının da sevimli iri gözleri var.

1. Furby

Furby için “mutfak robotlarından sonra” evlere giren ilk kullanıcı etkileşimli robotlardır diyebiliriz. 1998-2001 yılları arasında tam 40 Milyon adetten fazla satışı gerçekleşmiştir.

 

2. Sosyal Robot Leonardo

2002 yılında yapımı tamamlanan bu Gremlin benzeri robot, insanlar ile etkileşime girmesi üzere MIT robot uzmanı Cynthia Breazeal tarafından tasarlandı. Yaklaşık 75 cm boyunda olan bu robotun vucudü sensörler ile kaplı.  Sağ gözünde yer alan kamerada yüz tanıma özelliği bulunan Leonardo, bu özelliğe ek olarak, renk, ten rengi, şekil ve hareket algılama dedektörlerine de sahip. 

 

3. PaPeRo (Partner – Personal-Robot)

PaPeRo insanlar ile robotların gelecekte nasıl sorunsuz bir şekilde bir arada yaşayacağını araştırmak üzere tasarlanmış bir robot.

 

4. Sony’nin Meşhur Robotu AIBO

İnsanların en iyi dostunu robot ile ikame etmek tabi ki henüz mümkün olmadı. Sony de bu amaçla yola çıkmamış olsa gerek.  Her ne kadar eğlence amacıyla piyasaya sürülmüş olsa da, bu robotu birçok üniversite insan-robot etkileşimlerini incelemek üzere kullandı.

 

5. Pepper duyguları okuyabiliyor

Pepper insanları mutlu etmek için tasarlanmış bir robot. Ses ve tonlama tanıma özellikleri ile neler hissettiğinizi anlayabilen robotun eğer mutsuzsanız sizin için çözümleri de var.