Blog

Ersan Özer’le Uzmantv – Bölüm 1

ATİLLABu yazı Atilla Oğuzhan Durgun tarafından kaleme alınmıştır.

Uzmantv.com’un kurucusu Ersan Özer, 1999 yılında itiraf.com fikriyle birlikte internette meslek edinmeye karar veriyor. O zaman NTV’de çalışması ve işinin çok yoğun olması sebebi ile başkalarının içeriğini oluşturacağı bir site fikri arıyor. Ve itiraf.com fikri ortaya çıkıyor. İtiraf.com şu sıralar çok populer olan ekşi sözlük ile beraber Türkiye’de kullanıcının oluşturduğu içerik alanında ilk örneklerden bir tanesi. İtiraf.com’un çok populer olması fakat 5 sene boyunca itiraf.com’dan para kazanamayan Ersan Özer İnterneti meslek edinmek için bayağı bir çalışmış. Televizyyona, gazeteye ek işler yapmış. Bir yandan da itiraf.com’u devam ettirmiş. Sonra oğlunun doğduğu gece itiraf.com’dan kurtulamaya karar vererek, 2002 senesinde yine bir televizyon programına ek iş yaptığı bir zamanda, Haluk Bilginer ile Zuhal Olcay’ın olduğu bir programda yapımcı Meral Okay ile tanışıyor. Beyaz Show’un yönetmenliğini yapan, Şok’un yazarlığını yapan, Okan Bayülgen ile çalışan ve itiraf.com’u yapan Ersan Özer itiraf.com’un çok ekmeğini yediğini ve interneti meslek edinmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Fakat öte yandan çok fazla para kazanan bir model olmaması sebebi ile önünün tıkandığını fark ediyor.

Gittigidiyordaki ortaklarının ve kendisinin taşlı yollardan geçerek bir noktaya gelmeye gayret ettiklerini, hem Türk internetinin kendilerini, hem de kendilerinin Türk internetini büyüttüklerini söylüyor.

Oğlunun doğduğu gece itiraf.com’dan kurtulmaya karar vererek İdeefixe ve siberalemin sahibi Mehmet Budak ve asıl finansör olan Canan Çelebioğlu ile oturup pazarlık yaparak itiraf.com2dan exit yapıyor.

Sonra bir süre proje arayışında olan Ersan Özer, Amerikadaki match.com’dan esinlenerek, gittigidiyordaki ortaklarının da desteklemesi ve fikri beğenmesi ile şehre özgü arkadaşlık siteleri İstanbul.net, Ankara.net, İzmir.net projelerini hayata geçiriyor. Bunlar kategori gereği sektörde çok fazla ses getirmeseler de şu anda 3 milyon üyesi var ve bunun 1.750.000’i İstanbul.net’te bulunuyor.

Arkadaşlık siteleri internetteki ilk modellerden ve Ersan Özer de arkdaşlık iteleri sayesinde çok para kazanıyor. Ve kazandıkları parayı da yine internete gönül vermiş kişiler olarak yeni projelere yatırıyorlar.

Yine bir gece about.com da dolaşırken orada uzmanların olmasından esinlenerek uzmantv fikri aklına geliyor. Ve bu fikir üzerine araştırırken İngiliz orijinli çok değerli bir site olan videojug.com sitesini görüyor. Videojug.com çok daha özenli videolara sahip ve daha fazla emek ve para harcanmış. Uzmantv, uzmana ulaşmanın daha zor olması sebebi ile sadece uzmanlar üzerine kurulmuş. Uzmantv ekipleri günde 3 uzmana gidip 3 ayrı yerde 15’er sorudan 45 tane soru üretebiliyorlar. 45 soru 45 video anlamına geliyor. Bu işe başladıktan sonra çok daha meşakkatli bir iş olduğunu anladıklarını söylüyor Ersan Özer.

Bu projeyi de ilk başta ortaklarıyla konuşan ve onların da çok hpşuna gitmesiyle hayat geçen uzmantv’nin Haziran ayında 1 yaşını doldurduğunu söylüyor. Projenin planlandığı gibi yürüyor ve projenin master planı var.Master plan ile 2009’da para kazanmaya başlayacak ve şu anda mobil uygulama da başlatılmış.

Turkcell 3G yarışmasında birinci olan uzmantv, Turkcell’in 3G’yi başlatması durumunda ilk projelerden biri olacak. Yakında başlayacak olan Uzman akademi ile 1 saatlik kurslar satılacak. Powerpoint, Excel, kız nasıl tavlanır vb. gibi akla gelebilecek hemen her konuda kurlar olacağını söylüyor Ersan Özer.

Gittigidiyor’daki ortakları gibi kendisinin ve bu projenin de bir sürü engelden geçtiğini, bir sürü zorluk atlatarak biryerlere geldiğini söyleyen Ersan Özer, bugün İstanbul.net’in kadrosunda Siemensten yazılımcı transfer ettiklerini ve gittigidiyorun kendisine öğrettiği refahı paylaş mantığını,

Para kazandıkça refahı paylaşarak kendisi de uyguluyor. Şu an 170 civarında çalışanla Türk internetine katkıda bulunmaya çalıştıklarını söylüyor.

Uzmantv’nin sosyal yönü sebebiyle daha iyi bir dünyaya sebep olduğunu, Zonguldak’ta Van’da bile insanların bu sayede uzmanların ağzından bilgi alınmasıyla daha iyi bir dünya için kendilerinin de katkısı olacağını söylüyor.


tara0002Bu yazı Ahmet Emre Kırğıl tarafından videonun metine çevirlmiş halidir.

Burak: Etohum tv ye hoş geldiniz. Bu haftaki konuğumuz Ersan Özer. Uzman tv yi anlatacak. Ersanı dinlemek üzere şimdi içeri gidiyoruz.

Ersan: Ben 99 yılında itiraf.com fikriyle birlikte internette bir meslek edinmeye karar verdim. Çünkü site çok kısa bir sürede populer oldu. O zaman Ntv’de çalışıyordum. Çok yoğun bir işim vardı .Ondan hareketle başkalarının içeriğini oluşturacağı bir site fikri arıyordum. Sonra işte itiraf.com fikri çıktı ortaya belki o dönemde yoktu. Şu sıralar çok populer Ekşisözlükle birlikte herhalde ilk örneklerden bir tane olsa gerek. Kullanıcının yarattığı içerik anlamında Benim çok populer bir sitem oldu 5 sene boyuca, fakat o kadar para kazandığım bir işim olmadı. O yüzden ben interneti meslek edinmek için bayağı bir açıkçası tırmaladım. Ek işler yaptım televizyona, gazeteye. Eski mesleğim oydu. Bir yandan da itiraf.com’u devam ettirdim.

Sonra oğlumun doğduğu gece itiraf.com’dan kurtulmaya karar verdim artık, çünkü hayatımı çok fazla engellediğini benim çok önümü kestiğini gördüm. Ha oldu olucak diye diye 5 sene geçti. Site çok populerdi. Sağolsun bana çok repitasyon kazandırdı. 2002 senesiydi bir televizyon programına yine böyle ek iş olarak yapıyordum.Haluk Bilginerle Zuhal Olcayın olduğu programdı. Beni işte yapımcı Meral Okayla tanıştırdı.Haluk beyle ve Zuhal hanımla. Dediki işte Ersan işte Beyaz showun yönetmenliğini yaptı, işte şokun yazarlığını yaptı, işte Okan Bayulgenle çalıştı. Süper falan dediler. Sonra dediki işte itiraf.com’u yaptı. işte AAA filan dediler. Bir an ayağa kalktılar her ikside. Hakikatten çok kaymağını yedim itiraf.com’un onu inkar edemem. Sağolsun interneti meslek edinmeme yardımcı oldu. Fakat öte yandan çok fazla eğer para kazanan bir model olmadığı için bir parça da önümü tıkadı doğrusu. Fakat zaten o dönemde Türkiye’de böyleydi , böyle ilerliyordu işler. Hani çok fazla internet yükselen bir değer yeni oluşturulan bir mecraydı. O yüzden gerçekten. Örneğin benim ortaklarım burda gittigidiyorcular keza o biz taşlı yollardan geçerek bir noktaya gelmeye gayret ettik.Ben hakikaten bütün samimiyetimle Türk internetinin de hem bizi büyüttüğünü hemde bizim Türk internetinin büyümesine katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum.

Bu anlamda. Sonra oğlumun doğduğu gece karım hamilelik sancıları çekerken ben bir yandan itiraf.com’u düzenlemeye çalışıyordum. O gece ben bu siteden kurtulmalıyım diye kara verdim. Sağolsun işte Ebayle ortaktım. İdefix ve siberalemin sahibi olan şirket Mehmet Budak çok olağan üstü bir adamdır o sağolsun anlayış gösterdi ve Canan Çelebioğlu asıl finansörüdür o işin ben onunla oturdum ve pazarlık yaptım. Aynı zamanda bir vesile oldu. Metin Solmaz da siber alemin ortağıydı . Biz ikimzi exit yaptık. Sanırım amatör olupta Türknet dışında ilk exit yapan isimlerden biri oldum bu sayede. Sonra işte bir süre proje arayışında oldum. Ne yaparım ne ederim diye. Çünkü internette Sabancı Koç olmadığınız için yani böyle paraları alıpta birşey yapayım öyle paralar olmadığı için aldığınız parayı tıpkı şuan Çağların yaptığı gibi yeni proje ne yaparım
diye uğraşıyorsunuz.

Bende aynı düşüncedeydim. Kısa bir süre yine televizyonda bir şeyler yapmaya çalıştım.Sonra bir işte aklıma şöyle bir fikir geldi. Dedim ki mesela (Match.com’a) girdiğinizde Amerikada arama yaptığınızda size doğrudan zip kodu soruyor ona göre size yakın olan kişileri gösteriyor. Çünkü dating demek arkadaşlık demek biriyle sevgili olmak flört etmekte yakın lokasyonlarda olmak demek aslında o onu gerektiriyor. Fakat Türkiye’de posta kodu oturmadığı için ve siberalemde böyle birşey akıl etmediği için ne ilçe ne de semt vardı. O aklıma o gece öyle bir şehre özel arkadaşlık sitesi fikri geldi.İstanbul.net, Ankara.net,İzmir.net böyle çıktı. Ben işte yakın arkadaşlarım zaten uzun zamandır tanışıyoruz gittigidiyorun ortaklarına gittim. Benim dedim böyle böyle bir projem var. Çok sevdiler onlarda Tolga o zaman diğer bir ortağımız Amerikadaydı. Onu aradık o da çok tezahurat yaptı proje konusunda ve biz başladık.

İşte İstanbul.net, Ankara.net, İzmir.net fikri hayata başlaması böyle oldu. Aslında bunlar , kategori gereği çok fazla sektörde ses getirmedi. Fakat onlar çok popüler kendi camialarında ve 3 milyon üyesi var toplam 1milyon 750bin kişi İstanbul.nette var.İşte geri kalan 1 milyon 300’üde İzmirde Ankara az olmak üzere 3 sitede var.
Arkadaşlık işi zaten internette ilk para kazandıran modellerden bir tanesi biz de sağolsun o sayede çok para kazandık. Yine bu parayı da internet seven bu işi kurma yoluna gönül vermiş insanlar olarak yeni projelere yatırmak istedik. Böylelikle yine bir gece About.com’da ben dolaşırken orda çünkü biliyorsunuz uzmanlar vardır veya uzmanların bloğu vardır. Blog şeyinin belki ilk örneklerden bir tanesidir.

Uzmanlar kendi uzmanlıklarında orda blog yazarlar. İşte internetteki kaynaklara link verirler anlatırlar. NewYork times aldı biliyorsunuz geçenlerde About.com’u 4 yüz milyon dolar gibi bir para verdiler sanıyorum. Ben o gece şeyi düşündüm ya bunun aslında birde videolu hali olsa yine uzmana gidilse ve sorulsa nasıl olur diye düşündüm.Ben zaten her fikirden sonra bir bakarım genelde bunda kötü bir şey yok artık onu gördüm bu yapılmıştır bir yerlerde nitekim bununda bir busines olduğunu videojug.com bunun benzeri İngiliz orijinli bayağı değerli bir site olduğunu gördüm. Fakat bizimki onlarda çünkü yakın zamanlarda 30-40 milyon dolar para aldılar dolayısıyla onların videoları çok daha özenli tabiki çok daha para emek harcanmış. Bizim o kadar paramız olmadığı için sadece uzman üzerine kurulduk. Çünkü uzmana gitmek çok zor birşey ama öte yandan kolay, günde bizim ekiplerimiz 3 uzmana gidip 3 ayrı yerde 15’er sorudan 45 tane soru üretebiliyorlar fakat dikkatiniz üzere 45 soru diyorum 45 tane video anlamına geliyor ve çok meşakatli bir iş bu kolay bir şey değil.Girdikten sonra daha iyi anldık bunu ama o zaman daha kolay gelmişti bana ve uzmantv fikri böyle doğdu.Yine bir sabah gittim ben işte Serkanla Tolga vardı Burak yoktu o zaman galiba Serkan ve Tolgayla paylaştım ortaklarımla onların da çok hoşuna gitti.

Fikir ve biz hemen karar verdik böyle bir şeye ve uzman tv Haziran ayında 1 yaşını doldurdu.Şuan 1buçuk yaşında ilerliyor.Onun çok iyi oturmuş mastır planı var aslında çok planlandığı gibi ilerliyor.Ben bir kaç böyle söyleşide uzman tvnin böyle para kazanmadığından yakındım ama zaten uzman tvnin yakın gelecekte para kazanmadığı master planında vardı. 2009 onun para kazanma tarihi çünkü orda içerik oluşturma çabasındayız şimdi işte mobil başlıyor. Web dünyası ile birlikte. Fırsatta burdaydı. Ivr ile başlıyoruz. Yine Turkcell bir 3g yarışması açtı. Yine cep dünyasına Fıratın katkısıyla burda işte birinci olduk. Birinciliği başka bir proje ile paylaştık. Bu yüzden Turkcellin 3g başlaması durumunda ilk projelerden birisi biz olucaz. Onun dışında uzmanakademi diye bir şeye başlıyoruz şimdi 1 saatlik böyle kurslar satmaya başlıcaz.

İşte powerpoint, exel, kız nasıl tavlanır işte aklınaza gelebilcek bir sürü içeriği var uzman tv çeşitliliğinde hakikaten mesela işte aşk meşk konuları da var. Mehmet Çoşkundeniz aşk acısı da var. Kurs şeklinde 1 saat anlatıyor insanlara uzmanlık alanı olduğu için oradan da keza bir gelirimiz olcak. Benim söylediğim parça yarı espiriliydi aslında yanlış anlaşılmış uzman tvnin para kazanmamasından çok fazla şikayetçi değiliz. Çünkü para kazanacak çok masraflı bir operasyon bu yüzden hemen para kazanmasını istiyoruz tabi ama bizim bir parça Türklere özgü sanıyorum onu kısa zamanda para kazanmak yine benim ortaklarım gittigidiyorda çok uzun sürelerde bizim tabirimizle tırmalamak zorunda kaldılar. Neredeyse 4 seneden sonra para kazanmaya başladılar. 2005 senesinde biz tek katta ve toplantı odasında yemek yiyorduk.

Yemekhanemiz toplantı odasıydı masanın üzerine kağıt seriliyordu masa örtüsü seriliyordu öyle tabi o kadar da değil gazete kağıdı değil inşaat gibi değil yani. 2 tane karı koca yemek getiriyordu. Mutfaktan servis yapılıyordu. Ne mutlu ki bize Türk interneti büyüdü.Türkiye interneti büyüdükçe bizi de büyüttü. Şu an daha fazla katımız var şu an daha fazla personelimiz var. Bir ölçüm daha var bizim o zaman insan kaynaklarımız yoktu. Bütün görüşmeleri biz yapıyorduk en az seviyeden en üst seviyeye örneğin o zaman bir yazılım mühendisi alacağız. Bizim aklımızda 1 lira oluyordu eğer gelen arkadaşımız banka deneyimli ise o 3 liralardan bahsediyordu bize biz anında zaten şey olmuştu.Görüşmenin bir yerinde çaktırmadan parayı soruyorduk eğer parada bizim kriterleri aşıyorsa ayıp olmasın diye bir süre konuşup bitirebiliyorduk görüşmeyi.

Ne mutlu ki bankaların seviyelerine yarışabilir seviyelere ulaştık o anlamda çok daha rahatız o nedenlerle örneğin İstanbul.netin kadrosunda Siemensten transfer ettiğimiz arkadaşlarımız var. Gittigidiyor benim hakakaten önemli bir şey hayatımda taşlardan bir tanesi gittigidiyorun öğrettiği bir şey var refahı paylaş şeklinde bizde şirket olarak aynı şeyi edindik ve para kazandıkça hakikaten refahı paylaştık herkesle. Bu sayede şuan sanıyorum 170 kişi civarında bir büyüklüğe ulaştık ve keyfimizle çalışıp hakiketen Türk internetine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.Hakiketen uzmantv’yi, itiraf.com’u satmam nasıl olumlu katkısı varsa uzman tv’yi kurarken de olumlu katkısı oldu. Çünkü sosyal yönü olan bir proje olduğu için gelecekte oğlumun daha iyi bir dünyada yaşamasını arzu ettiğim için şuan örneğin ona harcadığımız emeği çok helal ediyorum. Çünkü işte Zonguldak’taki Van’daki Hakkari’deki insanın ulaşamadığı bilgiye İstanbul’da da keza oradakiler daha mahrum olduğu için söylüyorum ulaşamadığı için aradığı bilgiye bu sayede ulaşacak ve herhalde daha iyi o büyük resimde çok büyük bir resim o tabiki bizim de bir küçük piksel katkımız olacak diye kendimi avutuyorum öyle olduğunu düşünüyorum.