Blog

Eren Yalçındağ – NeredenAldin.com 15 Nisan 2009

Burak Büyükdemir: Eren’le beraberiz. Eren, bu Etohum toplantısına Ankara’dan geldin.

Eren Yalçındağ: Evet, Ankara’dan gelen tek kişiyim galiba şu anda.

B.B.: Esasında, Samsun’dan gelenler de var bu Etohum toplantısına bu arada. Yani diğer illerden gelenler var. Neler yapıyorsun Eren?

E.Y.: Neler yapıyoruz? Setrow diye bir oluşumumuz var. Eticaret sitesi.

B.B.: Oluşum mu, site mi, şirket m?

E.Y.: Şirket, Setrow şirketi. Beş kişiyiz, beş kişi de şu anda açılmış eticaret sitelerinin bundan sonraki tanıtımını üstleniyoruz. Nedir? Ne yapıyoruz? Email marketing hizmeti veriyoruz. Kendileri müşterilerine bülten gönderiyorlar, müşterileri bülteni açmışlar mı, işte kim ne kadar tıklamış…

B.B.: Yani email marketing programınız var.

E.Y.: Evet, kendir geliştirdiğimiz bir yazılım var. Onun dışında eticaret sitelerinin bülten yaptığında tasarım konuları var. Bannerlarının hazırlanması, tasarımın bozulmadan, aynı profesyonellikle bannerlarının hazırlanması konusu var.

B.B.: Elektronik ticaret altyapısı var.

E.Y.: Kendi ekibimizin oluşturdu bir eticaret yazılımımız var. İsterlerse o müşterilerimize de yapıyoruz.

B.B.: Çok iş yapıyorsunuz yani.

E.Y.: Başka altyapıyı kullanan müşterilerimiz de oluyor. Onlara da aynı şekilde hizmet veriyoruz yani.

B.B.: Peki bir de senin internet projen var, ondan bahsedelim.

E.Y.: Şu anda setrow’un ikinci bir internet projesi var, onun üzerinde çalışıyoruz. Eticaret sitelerini yorumlama…

B.B.: Adı nedir sitenin?

E.Y.: Neredenaldin.com diye bir site.

B.B.: neredenaldin.com. Neredenaldın da ne yapıyorsun? 20 kelimede bunu özetler misin? Sayıyorum… 20 tane…

E.Y.: Bir eticaret sitesinin müşterilerinin oradan alışveriş yaptıktan sonra memnun kalıp kalmadıklarını yazmalarını istiyoruz. Yani, bir yerden alışveriş yaptınız, oradan memnun kaldınız mı kalmadınız mı bunu belirtmenizi istiyoruz.

B.B.: Bu şikayet vardan farklı bir şey mi yani?

E.Y.: Farkı nedir? Şikayet varda sadece olumsuz yorumlar yazıyorsun. Biz olumlu yorumları da dile getirmesini istiyoruz insanların. Daha sonradan da firmalar gelip bu olumlu yorumlara cevap yazabiliyorlar. Şimdi yeni bir şey üzerine çalışıyoruz. Bugüne kadar sitelerin altyapılarıyla pek ilgilenememiştik. Şimdi adam akıllı ilgilenmeye başladık. Ne yapacağız? Firmaları gelen yorumlara göre bir sıralamaya tabii tutacağız. Birisi bir firmayla ilgili bir sıkıntısını ya da memnuniyetini yazdığında firma hemen bir cevap yazarsa belli bir puan alacaklar ve yukarıya çıkacaklar.  En iyi hizmet veren Türkiye’deki eticaret siteleri belli olsun istiyoruz. İnsanlar alışveriş yapmadan önce o markayla ilgili görüşleri okusunlar ve ona göre alışveriş yapsınlar.

B.B.: Peki, soru geliyor. Parayı nereden kazanacaksınız? Niçin yapıyorsun bunu, sosyal sorumluluk için mi yapıyorsun?

E.Y.: Şu sorunu çok yaşıyoruz. İnternette muhakkak karşılaşmışsınızdır. Çok fazla iyi niyetli olmayan firmalar vardı. Fiyatları uygun fiyatla koyuyorlardı. Daha sonradan herhangi bir sipariş geldiğinde malı göndermiyorlardı sipariş geliyordu. Daha sonradan bankaya dilekçe veriyorsunuz, 180 günde dilekçeniz geri dönüyor. Bu konuda çok fazla mağdur olan insan vardı. Biz diyoruz ki, böyle bir yapı oluşturalım, insanlar alışveriş yapmadan önce bu veritabanına baksınlar…

B.B.: Nereden para kazanacaksınız?

E.Y.: Nereden para kazanacağız? Hep bu soruya geliyoruz. Elimizde eticaret siteleri için çok ciddi bir data birikiyor.

B.B.: Kaç tane üyeniz var şu anda?

E.Y.: Bir üyelik sistemimiz yok, direkt gidip yorum yazıyorsunuz. Şu anda iki bine yaklaştık. Bir eticaret sitesi için çok önemli bir şey yapıyoruz. Bir haber sitesine reklam verirsiniz, internet sitelerinden alışveriş yapmayan insanlarla da karşılaşırsınız. Burada fakat direkt alışveriş yapan insanların mail listeleriyle karşılaşıyorsunuz. Bunları sonra tanıtıma ihtiyacı olan bir site bize geldiğinde biz internetten alışveriş yapan iki bin kişiye bülten gönderiyoruz. Tabii bülten listelerinden de hemen çıkabiliyorlar. Yani spam değil yine izinli gönderim.

B.B.: Setrow’un projelerinden biri olacak bu öyle mi?

E.Y.: Başka bir proje olacağını zannetmiyoruz zaten.

B.B.: Setrow o zaman sadece bunu mu yapacak?

E.Y.: Setrow bunun üzerinde çalışacak.

B.B.: Başka proje gelirse?

E.Y: Başka proje gelmez çünkü…

B.B.: Benim aklımda bir proje var Eren, yapar mıyız?

E.Y.: Sanmıyorum. Çünkü şu anda hakikaten biz bunlara yoğunlaşmak istiyoruz, bunları tamamladıktan sonra yetişemeyiz zaten, ama ayrı bir kadro oluşturulursa, gerçekten onlara odaklanacak kişileri bulabilirsek bakarız ama sanmıyorum bundan sonra başka bir proje için çalışacağımızı.

B.B.: Eren’e çok teşekkür ediyoruz. Neredenaldin.com’u takip ediyoruz. Gelişmelerini beraber takip edeceğiz, etohum TV izleyicileri de görecekler, seni değerlendirecekler.
E.Y.: Teşekkür ederim.