Blog

EnChroma Akıllı Güneş Gözlükleri İle Renk Körlüğüne Çözüm Üretiyor

Giyilebilir teknolojiler engelliler ve sağlık problemleri yaşayan insanlar için oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Berkeley’de bir grup mühendis renk körlüğüne sahip insanlar için renkleri daha iyi ayırt edebilecekleri akıllı bir güneş gözlüğü geliştirmektedir. EnChroma adı verilen bu girişim ilk yatırımını Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüsünden(NIH) almıştır.

Yapılan bu girişim oldukça büyük bir potansiyel pazara sahiptir. We Are Colorblind sitesinden edinilen bilgiye göre dünyadaki erkek popülasyonunun %8’i renk körüdür.

Renk körlüğü yaşayan insanlar için araba kullanmak zorludur çünkü trafik ışıklarında yeşil ve kırmızı renkleri fark etmekte zorluk yaşarlar. Renk körü olan New York Times yazarı David Pogue geliştirilen bu gözlükle araba kullanmış herhangi bir şikâyeti olmamıştır fakat bu deneyiminde derin kırmızılar ve derin yeşiller görememiştir.

Şirketin açıklamasına göre Enchroma’nın akıllı “Cx Explorer” gözlüğünü deneyimleyen insanlarda renkleri tanımada %30’a renkleri birbirinden ayırt etmede %70’e varan bir gelişme görülmüştür.

Bu güneş gözlükleri yalnızca parlak ışığın olduğu dış alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yapay ışığın olduğu alanlarda örneğin iş yerinde, okurken, bilgisayar ekranından video izlerken kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şirket kurucuları Don McPherson ve Tony Dykes geliştirdikleri ürünün doğrudan beynin görsel sistemi ile iletişime geçen bir matematiksel formülü kullandığını belirtmiştir. Sistem renk körü bir insanın beynin normal renk vizyonunda ihtiyaç duyduğu doğru değerleri hesaplamaya yardımcı olmak üzerine geliştirilmiştir. Şirket rakiplerinin kullandığı tek renkli lenslerin aksine farklı opaklıklarda yansıtıcı kaplamalar kullanmaktadır.

Materyal bilimleri uzmanı McPherson bu fikri oldukça pahalı olan lazer koruyucu gözlük teknolojisi üzerine çalışırken bulmuştur. Lazer koruyucu gözlüklerin her biri 1600 dolara hastanelere satılmaktaydı. McPherson gözlüklerin ameliyathane çalışanları tarafından çalınarak güneş gözlüğü yerine kullanılması sebebiyle sürekli yeniden sipariş almaktaydı. Bu olay üzerine kendisi de geliştirdiği ürünü güneş gözlüğü olarak kullanmaya başladı ve bir gün frizbi oynarken turuncu bir koni gördüğünü fark etti.

Bu olayla birlikte renk körü olduğunu anlayan McPherson kendisi gibi olan diğer insanlar için bir prototip geliştirmeye başladı. Böylece EnChroma Explorer ürünü geliştirilmiş oldu. EnChroma Explorer gözlükleri şu an 600 dolara satılmaktadır.

EnChroma şirketi melek yatırımcılardan ve NIH’ten toplamda 1.3 milyon dolarlık yatırım almıştır. Şirket şubat ayında risk sermayelerinden 2 ila 4 milyon dolar arası yatırım almayı planlamaktadır. Şirketin amacı aynı teknolojiyi kullanarak çeşitli görme problemleri yaşayan insanlara yarar sağlamaktır.

 

Kaynak:

How EnChroma’s smart sunglasses can help solve color blindness