Blog

En sakıncalı girişimci tipi: Her şeyi bildiğini zanneden

Bildiğiniz gibi Etohum olarak her yıl düzenlediğimiz etkinliklerimizde girişimciler ile yatırımcıları bir araya getiriyor, ilk aşama yatırımları gerçekleştiriyor ve ülkemizin girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bunların yanı sıra, girişimci adaylarının ekosistemi adım atmalarına yardımcı olmak da önceliklerimiz arasında yer alıyor. Blogumuzdaki günlük yayınladığımız makalelere bakacak olursanız, bir bölümünün halihazırda oyuna dahil olmuş girişimcilere yol gösterecek şekilde yazılmışken, en az bir o kadarının da girişimci adaylarının doğru adımları atmasını sağlamak amacıyla kaleme alındığını görebilirsiniz.

Gelgelelim, çoğu girişimci adayının yolun başında onları bekleyen en büyük tuzaklardan birine düştüğünü görüyoruz; her şeyi bildiklerini, öğrenmeye ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar. Önceki gün blogumuzdaki bir makaleye gelen ve ‘’Yine süslü laflar, tavsiyeler…’’ şeklinde başlayan yorum, ‘’Çok kısa ve net, milyon dolarlık bir fikrim var! Bir günde dünya markası olabilecek potansiyelde! Özetle, Aslanoba ile bana bir randevu ayarlayabilir misiniz asıl onu söyleyin!’’ şeklinde devam ediyordu.

Girişimcilik kavramı, aklına gelen fikirlerden kârlı şirketler yaratan, yatırım alan iş insanı şeklinde tanımlanmamalı. Her yıl Etohum’un eğitimlerine, kamplarına ve yarışmalarına katılan yüzlerce girişimci, ne yazık ki kimi adaylar tarafından ‘süslü laflar’ olarak algılanan sitemizden de aktardığımız girişimcilik öğretileri ile kendilerini geliştirmek ve girişimcilik kariyerlerinde karşılarına çıkabilecek tüm engellerden ekstra değer yaratabilecek yetkinliğe erişmek için uğraşıyor. Peki neden? Çünkü gerçek bir girişimci asla öğrenmeye sırt çevirmemeli. Fikirleri ve ortaya koyduğu ürüne dair nefret dolu bir yorum alsa dahi, bunun içerisinden kendine yeni bilgi edinmek için uğraşan kişi girişimciliğin ruhunu anlamıştır.

Öğrenmeye sırt çevirmeyin. Girişimcilik bilgisi size fikrinizi olabilecek en ideal şekilde hayata geçirme, girişiminizi en iyi şekilde sunma, yatırım alma, projenize en doğru yatırımcıyı seçme, vizyon, zorlukları avatajlara çevirme ve daha birçok kabiliyeti kazanabilirsiniz.

Son olarak, bir gecede gelen başarı öykülerine kanmayın. Çünkü tüm bu öykülerinden ardında, yıllar süren çalışmalarla dolu zor bir yol vardır.

Blogumuzdaki tüm makale ve haberlere buradan ulaşabilirsiniz.