Blog

Elon Musk Mars’a internet götürmek istiyor

Günümüzün en önde gelen girişimcilerinden olan Elon Musk, şimdi de Mars’a internet götürme fikrini ortaya attı.

PayPal’de elde ettiği başarının ardından hisselerini 165 milyon dolara satarak büyük bir servet elde eden Elon Musk, alıştığımız iş adamlarının aksine durmak bilmeden girişimci ruhunu yaşatmaya devam ediyor. Tesla Motors ile elektrikli otomobil hayalini gerçeğe dönüştüren, SpaceX ile uzaya ticari taşımacılık hizmeti vermeye başlayan Musk deneysel birkaç projeye daha zaman ve para ayırıyor. Daha önce uzun mesafelerde yüksek hızlı ulaşım imkanı vermesi planlanan bir tür vakumlu tren olan Hyperloop fikrini açıklayan Elon Musk, kısa bir süre önce de bu proje için bir test tüneli inşa edeceklerini duyurmuştu. Ardından yapay zekanın gelecekte insana üstün gelmesini engelleyecek çalışmalar için 10 milyon dolar yardım yapan Musk, şimdi de gözünü Mars’a dikmiş.

Elon Musk da tıpkı Facebook ve Google’ın projeleri gibi uzaydan uydularla internet yayını yapmayı amaçlayan bir projeye sahip. Bu kısa vadeli projede amaç uydularla dünyada internetin ulaşmadığı bir alan bırakmamak. Elbette bu projede elde edilecek deneyimler uzayda internet sinyallerinin davranışı konusunda da fikir verecek.

Elon Musk’ın yeni fikri elde edilecek tecrübeler sayesinde Mars’a internet götürmek. Mars’a insanlı seyahat için Amerika’da önemli çalışmalar yapılıyor. Elon Musk da günün birinde Mars’ın insan kolonilerine ev sahipliği yapacağını düşünüyor. Bu sebeple Musk, Mars’a internet altyapısı kurma konusunda çalışmalar yapmaya başlayacaklarını açıkladı. Musk’a göre Mars’ta iyi bir iletişim sistemi olmak zorunda ve bunu kimse yapmadığı için iş kendisine düşmüş durumda.

Bu projenin ne zaman hayata geçirileceği belirsiz. Ancak Elon Musk toplamda 10 milyar dolarlık bir bütçeyle en az 5 yılda tamamlanacağını düşünüyor.

Elon Musk, 43 yaşında bir milyoner olmasına rağmen gerçekten örnek alınması gereken çok aktif bir girişimci.