Blog

Elon Musk hakkında bilmediğiniz 5 gerçek

Günümüzün en gözde girişimcilerinden biri olan Elon Musk, şu sıralar elini nereye atsa ortaya dikkat çekici işler çıkıyor. Musk’ın kariyeri ve vizyonu hakkında birçok şey duyuyoruz. Ancak Elon Musk’ın milyarder girişimci imajının altında ilginç özelliklere sahip bir insan bulunuyor.

– Iron Man gerçekten Elon Musk’tan ilham aldı

Elon Musk ve ile Iron Man’in benzerliği hep konuşulan bir konudur. Aslında bu bir tesadüf değil. Zira yeni nesil Iron Man’in çalışmaları sürerken yönetmen Jon Favreau, Robert Downey jr.’ın canlandıracağı karaktere nasıl bir karizma vermesi gerektiğini düşünürken Elon Musk’ı araştırması yönünde bir tavsiye almış. Favreau, Musk ile birebir görüşmüş ve aradığı imkanı bulmuş. Yani Tony Stark karakteri gerçekten de Elon Musk’tan ilham alarak yaratılmış.

Hatta Elon Musk, Iron Man 2’de de küçük bir rol almıştı.

Elon Musk, CEO of Tesla Motors, poses with a Tesla car in front of Nasdaq following the electric automakerís initial public offering, Tuesday, June, 29, 2010, in New York. The company plans to trade on the Nasdaq stock exchange under the ticker "TSLA." (AP Photo/Mark Lennihan)

– Tam bir kitap kurdu. Ama e-kitapları tercih ediyor

Elon Musk’ın annesi Maye Musk, oğlunun küçüklüğünden bu yana kitap okumayı çok sevdiğini söylüyor. Biraz içine kapanık bir çocukluk geçiren Musk, özellikle süper kahraman çizgi romanları ve J.R.R. Tolkien eserlerini tercih ediyormuş.

Günümüzde de Musk’ın kitap sevgisi devam ediyor. Ancak ünlü girişimci artık kurgu eserler yerine biyografi gibi daha gerçekçi hikayeleri tercih ediyormuş. Ayrıca Musk’ın kitap okumak için çoğunlukla iPhone’unu kullandığı da söylenir.

– Okulda zor zamanlar geçirmiş

Elon Musk’ın içine kapanık bir çocukluk geçirmesinde okulda yaşadıklarının etkisi büyük. Okuldaki arkadaşlarıyla pek iyi geçinemeyen Musk, özellikle Güney Afrika’da yaşadığı yıllarda okula gitmekten nefret ediyormuş. Bu sebeple kendini kitaplara, yazılım geliştirmeye ve yeni fikirlere vermiş. Musk’ın girişimciliğinin gençliğinde Blastar isimli bir oyun geliştirmeyle başladığı söylenir. Bu oyunu 500 dolara satan Elon Musk ardından PayPal’ı kurana kadar birçok küçük ve başarılı girişime daha imza atmış.

– 5 çocuk sahibi

PayPal’in satışının ardından Tesla, SpaceX ve paralel devam eden Hyperloop gibi projeler. Elon Musk tüm bu iş yoğunluğunun arasında 5 çocuk büyütüyor. Aslında tüm çocuklarının annesi olan ilk eşinden boşanmış olsa da Musk çocuklarına zaman ayırmaya çalışan iyi bir baba olarak nitelendirilebilir. Kendisi de 5 çocuk sahibi olmanın çok ağır bir sorumluluk olduğunu kabul ediyor ancak en büyük hayali çocuklarından birinin gelecekte kendi vizyonunu devam ettirip başka bir gezegene ayak basmasıymış.

Burning_Man

– Hippi tarzı festivalleri seviyor

Elon Musk’ın Tony Stark gibi bir eğlence tarzına sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Musk aslında hippi tarzında eğlenmeyi daha çok seviyor. Ünlü Burning Man festivaline birkaç kez katılan Elon Musk, bazı kararları da burada geçirdiği zamanlarda almış. Bu kararlar arasında kuzeniyle birlikte kurduğu SolarCity şirketini, yılın sonunda lityum iyon pil üretimine başlayacak olan Gigafactory’yi kurmanın da olduğu söylenir.

Musk gibi Jeff Bezos ve Larry Page gibi isimler de daha önce Burning Man’e katılmıştı.

Kaynak