Blog

Elon Musk: 2 yıl içinde otonom bir araç Amerika’yı baştan sona gezebilir

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su seri girişimci Elon Musk, otonom araçlara olan güvenini bu sözlerle dile getirmiş. Musk’a göre siz uçakla New York’tan San Francisco’ya geçerken aracınıza sizinle SF’da buluşması için komut verebileceksiniz.

Otonom araçlara olan ilginin ne kadar yüksek olduğunu her fırsatta görüyoruz. Bu konuda Ar-Ge yapan şirketlerden biri de Tesla. Yeni yıl ile birlikte araçlarına ”Summon” isimli bir özellik ekleyen Tesla, böylece siz içinde olmasanız bile aracınızın basit park etme işlemlerini kendi başına yapabilmesini mümkün kıldı. Aslında günümüz şartlarında bu çok görülmemiş bir yenilik değil. Nitekim Elon Musk da bunun ”bir bebek adımı gibi” olduğunu söylemiş ve iddialı konuşmuş.

Elon Musk’a göre otonom araçlar 2018 yılında kendi başlarına Amerika’yı baştan sona katedebilecek kadar gelişmiş olacak. Öyle ki siz başka bir şehirde olsanız bile aracınızı yanınıza çağırabileceksiniz. Elbette yasaların buna izin vermesi uzun bir zaman alacak. Ancak Musk, teknolojinin bunu mümkün kılacağı görüşünde.

Elon Musk ayrıca Tesla’nın geliştirdiği yeni şarj sisteminin de otonom araçlar düşünülerek geliştirildiğini söylüyor. Yani otonom bir araç şarjının bittiğini farkedip kendi kendini şarj ederken bu sistemden faydalanacak.

Tesla_Snake

Elbette bahsettiğimiz üzere bu tarz sistemler ulaşımı birçok konuda kökünden değiştirebilir. Girişim dünyasında da trendler bu yöne kaymaya başlamış durumda.