Blog

Ekozon.com Kullanıcılarını Neler Bekliyor?

 

Bu makale M. Melis Eryılmaz tarafından yazılmıştır.

 

2010 yılında büyük bir çıkış yapan grup satın alma hizmetlerinden biri olan Ekozon.com, 18 Ekim 2010’da grup firmalarının arasına girdi.

Aslında turizmle ilgili fikir ve projeleri olan iki ortağın kuruluşu olan Ekozon’un ortaklarından Buğra Aktürk, zamanında turizmle ilgili önlerine çıkan fırsatı değerlendiremediklerini dile getiriyor. İlerleyen süreçte, Şubat 2010’da Ekozon.com’u kurma fikri üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Grup satın alma hizmetlerinin kurulum aşamasında, hazır olan ‘script’lerle kolay bir şekilde sayfanın yapılandırılabilmesi ve birkaç şirketin bağlanmasıyla, çarkın döneceğini düşünen girişimcilerin, şu an bu iş sektörüne giriştiklerini ve bu yüzden 50’ye yakın firmanın var olduğundan bahsediyor. Fakat firmaları ayarlamanın da bazı zorlukları olduğunu dile şöyle getiriyor:

“Birçok firma ‘Yandaki ilan vermiş, ben de vereyim.’ şeklinde bir angarya olarak görüyor fırsat hizmetini. Lakin fırsatların aslında onlar için farklı bir avantaj sağladığını, tanınabilirliklerine, yani ‘PR’larına etki edeceğini düşünmüyorlar.”

Tabii her geçen gün firmalarında bilinçlenmesiyle, daha iyiye yöneldiğini de eklemeden geçmiyor.

Piyasada tutunabilmenin farklılaşmadan geçtiğini; önemli olanın en iyi fırsatları yakalayıp, site trafiğini yükseltmek olduğunu dile getiren Buğra Bey, müşteri-firma arasındaki olumsuzlukların da olabileceğinden söz ediyor.

Ama bu gibi durumlarda sözleşmelerinde de bulunduğu üzere, kupon alan kişinin mağduriyetini en aza indirgemeye çalışıyorlarmış.

Müşterilerin sadık olmadığını, fırsatın iyi olduğu yeri tercih ettiklerini söylerken, bunlarla birlikte müşterilerin ‘mail’lerine hızlı dönüşler yapmanın müşterilerin güvenlerini arttırdığının farkında.

Sektörde henüz yeni olan Ekozon.com, gelecek dönemde daha da sivrilerek farklılaşmayla piyasadaki varlığını iyiden iyiye hissettirecekmiş.

Şu an için grup satın alma sitelerini birleştirmeye çok sıcak bakmayan Buğra Bey’in, verdikleri teklifler sabit bir ücret üzerinden. Bunun aksine biz, yaptığımız satış üzerinden primle çalışmak istiyoruz fakat çoğu zaman bu fikir onlara cazip gelmediğinden, ya reddettiklerini ya da birkaç ay sonra pes ettiklerini dile getiriyor.

Daha büyük paya sahip grup satın alma sitelerini büyük oyuncu olarak nitelendiren Buğra Bey, aslında büyük oyuncuların müşterilerini almak istediklerini dile getirerek, büyük oyuncuların kapıştığı piyasada müşterilerinin bölündüğü görüşünde. 2011’de farklılaşmak niyetinde olduklarını ve biraz daha kendi kitlelerine ulaşmak hedefinde olduklarını dile getiriyor.