Blog

Ekim Kaya – Botego 16 Ağustos 2008

Yer: İstanbul

Tarih: 16/08/2008

Konuşmacılar: Ekim Kaya

Şirket: Botego

Konu:  Botego Projesi

Burak Büyükdemir: Botego’yu satıyor muyuz?
Ekim Kaya: Daha değil. Henüz değer üretme aşamasındayız. Bu değeri gören olursa belki ilerde.

BB: Şirketi neden anonim yapıyorsunuz?
EK: Bu konuda beni çember.net’ten Çağlar uyardı. Biz zaten küçük internet şirketleri olarak büyük yükün altında eziliyoruz. Bir de satış gibi başarınızı taçlandırdığınız bir dönemde, bunlar gerçekten katlanılması zor miktarlar.

BB: Ne demek istiyorsun, Türkçesi?
EK: Aslında ekonomi dergilerinin bile “Vergiyi Azaltmanın Yolları” kitapçıklarıyla biraz meşru hale getirdiği birşey.  Biz birşey üretmeyen, entellektüel değer üzerinde kendini çeviren şirketlerin biraz korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu gerçekleşene kadar da bazı ip uçlarını değerlendiriyoruz.

BB: Botego nedir? Ne yapıyor? Neler yapacak?
EK: Biliyorsunuz, biz ürünün özelliklerini göstermek adına Merve diye bir karakter yarattık. Birçok insan da bizi öyle tanıyor. Ama kurumsal ortamda, arka tarafta çalışan bazı ürünlerimiz var. Mesela Avea bir case study olarak bizim ürünümüzü konferanslarında anlatmaya başladı. Bunun haricinde plaza faresi diye bir ürünümüz daha var. Önümüzdeki hafta beta olacak.

BB: Ne yapacak plaza faresi?
EK: Plaza aslında bir isimden ibaret. İnsanlar plazada çalışsın veya çalışmasın iş ortamının yarattığı sıkıntıları anlatacak bir arkadaş arıyor. Ayrıca TTNET sitesinde de Botego’yu göreceksiniz. Ayrıca Botego Bot’umuz insanlarla mülakatta yapıyor.

BB: Kaç kişisiniz?
EK: Şu an 6. 60 metre kare’deyiz.