Blog

E-Posta Verimliliğinizi Arttıracak 10 Gmail Eklentisi

Gmail, 500 milyondan fazla kullanıcısı ile en popüler e-posta servislerinden birisidir. Fakat siz e-posta hesabınızı en çok ne için kullanıyorsunuz? Çoğumuz gelen kutumuzun çok dolu olduğundan, gelen e-postalara cevap vermenin çok zaman aldığından şikayet etmekteyiz. Gmail’de kullanacağınız bazı araçlar e-posta deneyiminizi daha iyi hale getirecektir.

1. mxHero

Eğer daha önce hassas bir e-posta gönderdiniz ve bu e-postanın okunmasını ya da yönlendirilmesini istemediğiniz kişilere ulaşmasından korktuysanız mxHero tam size göre bir uygulama. Aynı “Görevimiz Tehlike” filmlerinde olduğu gibi e-posta alıcı tarafından okunduktan 5 dakika sonra kendisini imha etmektedir. mxHero aynı zamanda size e-postanın açıldığı, hangi linklere tıklandığı ve eklerin görüntülenip görüntülenmediği bilgisini de iletir.Aynı zamanda göndereceğiniz e-postayı ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. Gmail.com hesapları için ücretsiz olan bu uygulama Chrome ve Outlook ile de uyumlu çalışmaktadır.

2. Send and Archive

Bir e-posta yanıtlarken hiç bu e-postanın kendi kendine arşivlenmesini istediğiniz oldu mu? Eğer “Send and Archive” özelliğini etkinleştirirseniz bu mümkün olacaktır. Google Labs tarafından 2012 yılında kullanıcılara açılan bu özellik ile yanıtladığınız e-postaların otomatik bir şekilde arşivlenmesini ve gelen kutunuzun temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Rapportive

Bazen bir müştetiye, çalışma arkadaşınıza ya da arkadaşınıza e-posta göndermek ilk seçeneğiniz değildir. Bu kişiyle bir tweet aracılığı ile ya da Linkedin ile iletişim kurmak istiyor olabilirsiniz. Rapportive uygulaması size bu konuda yardımcı olur. Gmail için ücretsiz olan Rapportive eklentisi ile kişiler hakkında sosyal profilleri, unvanları gibi mümkün olduğunca çok bilgi edinebilirsiniz. Eğer iletişim kuracağınız kişinin e-posta adresi hakkında emin değilseniz Rapportive size bu konuda da yardımcı olur. Uygulama Firefox ve Chrome uyumlu çalışmaktadır.

4. Unroll.me

Eğer sosyal medya güncellemeleri ve günlük kampanyalar gelen kutunuzu dolduruyorsa, Unroll.me işleri düzene koymanız konusunda size yardımcı olacaktır. Uygulama şimdiye kadar dahil olduğunuz tüm üyelikleri listeleyerek, bu üyeliklerden devam etmek istediklerinizi seçmenize olanak tanır. Unroll.me sizin adınıza üyelikleri sonlandırmaz, istemediğiniz e-postaların bloklanmasını sağlar.

5. Gmail Snooze

Sabahları alarmınızı kurup sonra da birkaç dakika daha uyumak için erteleme butonuna bastığınız olmuştur. Gmail Snooze bu işlemi e-postalarınıza uygulamanızı sağlar. O an vaktiniz olmadığı için yalnızca göz attığınız ve sonra unuttuğunuz e-postaların önüne geçmek için Gmail Snooze eklentisini kullanarak bu e-postaların size dakikalar, saatler ya da günler sonra hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Zamanı geldiğinde e-postanıza bir hatırlatıcı gelecektir.

6. Boomerang

Bazen haftasonu çalıştığınızı patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın öğrenmemesini isteyebilirsiniz. Boomerang uygulaması Cumartesi gecesi hazırladığınız e-postaların Pazartesi sabahı ya da dilediğiniz herhangi bir zamanda iletilmesine olanak tanır. Bu aracı aynı zamanda farklı zaman dilimlerinde çalışan müşterileriniz için de kullanabilirsiniz. Boomerang ile alıcı kişinin en uygun olduğu zaman dilimini seçerek e-postanızın iletilmesini sağlayabilirsiniz.

7. WiseStamp

E-posta imzanız kendiniz hakkında karşı tarafa biraz daha bilgi sunmak için oldukça yararlı bir alandır. Fakat standart imzalar tasarım seçenekleri konusunda oldukça limitlidir. WiseStamp size bu konuda yaratıcılık imkanı tanır. Bu araçla imzanızı farklı fontlarda ve farklı renk seçenekleri ile özelleştirebilirsiniz. İşinizin eklediğiniz fotoğraf, e-posta ve sosyal medya hesaplarıyla reklamını yapabilirsiniz. Aynı zamanda son blog yazılarınızı gösteren bir RSS kaynağını e-postanıza eklemeniz mümkündür.

8. Signals

Eğer alıcının e-postanızı açıp açmadığını merak ediyorsanız Signals bu merakınızı gidermenizi sağlar. Signals ile alıcının e-postanızı ne zaman açtığını, kaç kez açtığını ve linklerinize tıklayıp tıklamadığını öğrenebilirsiniz. İşin en iyi tarafı alıcının gönderdiğiniz e-postanın izlendiğinden haberi olmayacaktır.

9. Cloudy for Gmail

Eğer e-postanızda sıklıkla dosya gönderiyorsanız, Cloudy for Gmail uygulamasının sizin için bu e-postaları düzene koyması oldukça işinize yarayacaktır. Bu ücretsiz uygulama sizi Dropbox, Box, Google Drive gibi bulutta saklanan dosyalara Gmail’den çıkmaksızın erişmenizi, süreci bir adım kısaltmanızı sağlar. Aynı zamanda Instagram, Picasa, Facebook gibi platformlardan e- postanıza fotoğraf ekleyebilirsiniz.

10. FollowUp.cc

Hiç daha sonra hatırlamak istediğiniz e-postaları bir dosya açıp sakladığınız oldu mu? FollowUp.cc sizin seçtiğiniz bir zamanda seçtiğiniz e-postanın size hatırlatılmasını sağlar. Eğer bir müşterinize teklif gönderdikten bir-iki gün sonra ona takip e-postası göndermeyi hatırlamayı istiyorsanız FollowUp.cc sizin için bu problemi çözecektir.

Kaynak:

Gmail Plugins That Improve Email Productivity