Blog

Dünyanın en zenginleri listesinde zirve teknoloji girişimcilerine ait

Zenginlik üzerine çıkarımlar yapılırken genelde dünya nüfusunun küçük bir kısmının, paranın büyük kısmına sahip olduğundan bahsedilir. Bu genellikle bir ‘adaletsizlik’ olarak nitelendirilse de aslında birçok zengin hakettiği paraları kazanıyor. Dünyanın en zengin insanları listesine baktığımızda da bunu görmek mümkün. Listedeki birçok isim, hayata herkesle aynı imkanlarla başlayıp ardından kendi girişimlerini kurmuş kişiler. Özellikle de teknoloji alanındaki büyük işler başarmış girişimciler.

Singapur merkezli bir şirket olan Wealth-X‘in araştırmasıyla, dünyanın en zengin 10 kişisi belirlenmiş. Burada değerleme yapılırken kişisel malvarlıkları temel alınmış. Yani kişilerin şirketlerde sahip oldukları hisselerin değeri dahil, ama şirketlerin esas değerleri dışarıda tutulmuş.

Listede teknoloji girişimcilerinin isimleri üst sıralarda yer alıyor. En başta Microsoft CEO’su Bill Gates (Listede gerçek adı olan William Gates ile yer almış) olmak üzere Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg gibi isimler ilk 10’da yer alıyor. Listede Ayrıca Alibaba’dan Jack Ma, Microsoft’tan Steve Ballmer, Google’dan Sergey Brin ve Larry Page, Oracle’dan Larry Ellison, Xiaomi’den Jun Lei ve Dell’den Micheal Dell gibi isimler bulunuyor.

Listede bir başka dikkat çekici nokta ise zenginlerin çok büyük bir bölümünün Amerikalı olması. İspanya, İsveç, Brezilya, Meksika, Hindistan ve Nijerya’dan zenginlerin yer aldığı listede Türkiye’den bir isim bulunmuyor.

Görsel; Entrepreneur

en_zenginler