Blog

Dünyada her yıl 100 milyon startup batıyor, 100 milyon yeni startup doğuyor

GEM yani Global Entrepreneurship Monitor’ın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemiyle ilgili araştırma sonuçlarını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dilerseniz şimdi de global rakamlara biraz göz atalım.

Global anlamda girişimcilik ekosistemini araştırmak oldukça zor. Zira her ülkenin kendine özgü koşulları var; örneğin İzlanda’da 15 bin kişilik girişimci nüfus oldukça büyük bir rakamken Çin için 19 milyon girişimci nüfusa oranla az kalıyor. Üstelik henüz doğuş aşamasında sekteye uğrayan şirketler de olduğunu hesaba katarsak tüm girişimcileri tespit etmek oldukça zor. Bu nedenle GEM de mümkün olduğunca fazla kişiyle konuşup ortalama rakamlar ortaya çıkarmaya çalışıyor.

GEM’e göre dünyada 472 milyon girişimci var ve bunlar toplamda 305 milyon girişimi idare ediyor. Elbette bazıları da fazla öteye gidemeyip kısa sürede kapılarını kapatmak zorunda kalıyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki batan şirket ile doğan şirket sayısı birbirine oldukça yakın. Yani ortalama rakamlarla konuşursak her yıl 100 milyon startup acı sonla karşılaşırken 100 milyonu da yeni umutlarla macerasına başlıyor. Yeni günde yaklaşık 137 bin startup kuruluyor.

girisimci_global

Milyonlarca girişim içerisinde bazıları ”fırsat girişimi” olarak bazıları ise ”gereklilik girişimi” olarak ortaya çıkıyor. Bunlar arasında sadece 1.35 milyonu ise teknoloji konusuna odaklanan girişimler. Çoğunluğu ticaret üzerine odaklanıyor olsa gerek.

Her yıl 180’in üzerinde şirket ise ”exit” yapıyor yani şirketini başka birine satıyor. Bu hesaplamalara dair kapsamlı bir yazı okumak isterseniz: http://www.moyak.com/papers/business-startups-entrepreneurs.html

Dünya üzerindeki hızlandırıcı, kuluçka merkezi ve yatırımcıları düşünürsek, her yıl aslında 100 milyonluk bir kapasiteye hitap etmeleri gerekiyor. Bu sebeple sayıları ne kadar artarsa o kadar faydalı oluyor. Özellikle ülkemizde uzun yılların tecrübesine sahip organizasyonların çoğalması, başarılı girişimlerin ”give back” kültürünü yüceltmesi bir şart.

Girişimcilik dünyanın birçok yerinde ekonomilere yön veren en büyük ”sektörlerden” biri.