Blog

Dubai Jetpack’li acil müdahale ekipleri kuruyor

Petrol zengini Dubai, polis aracı olarak kullandığı milyon dolarlık süper otomobilleriyle adını duyurmuştu. Ancak şimdi itfaiye ve ilk yardım ekipleri çok daha havalı bir araca sahip oluyor.

Dubai, jetpack üreticisi Martin Jetpack ile bir anlaşmaya imza atmış. Anlaşma 20 adet pervane motorlu jetpack’i ve iki adet simülasyon cihazını kapsıyor. Jetpack’lerin teslimi yapıldığında özel eğitimli ekipler, olaylara anında müdahale için bu araçları ulaşmanın zor olduğu bölgelerde kullanacak.

Yeni Zelandalı bir şirket olan Martin Jetpack, birçok kişinin hayallerini süsleyen jetpack’lerle uzun süredir uğraşıyor. Üretime geçme vaadini uzun süredir dile getiren şirket, birkaç ertelemeyle hayal kırıklığı yaratmıştı. Ancak şimdi bir toplu bir satışla kendilerine iyi bir müşteri bulmayı başarmış durumdalar. Jet yerine pervane iticiler kullanan araç, hayal ettiğimizden biraz daha büyük olsa da çok yüksek irtifalara çıkabiliyor ve saatte 74 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca benzinle çalışan motoru da onu 30 dakika boyunca havada tutabiliyor.

jetpack_dubai_2

Dubaili yöneticileri ikna eden jetpack’in yükseklere çıkabilmesi olmuş. 800 metre yüksekliğe ulaşan Burj Khalifa gibi binalara sahip olan Dubai, böyle binalarda yüksek katlarda gerçekleşecek bir olayı acil müdahele için jetpack ekiplerini kullanmayı hedefliyor. Termal kameralarla da modifiye edilecek olan araçlar özellikle insanları hızlı bir şekilde olay yerinden çıkarmak için faydalı olabilir.

Ekiplerin ne zaman göreve başlayacağı belirsiz ancak Dubai şimdiden gelecek için umutlu. Şimdilik temel görevler için kullanılacak jetpack’lerin gelecekte daha fazla görevi üstlenmesini planlıyorlar.

Elbette jetpack’lerin gündelik hayatta bir kullanım alanı edinmesi kişisel kullanım adına da ümit verici olabilir. Ancak Martin Jetpack tek bir aracını yaklaşık 150 bin dolara satıyor. Dolayısıyla yine herkese göre bir araç olmayacağı kesin…