Blog

Dropbox 500 milyon kullanıcıya ulaştı

Bulut depolama ve dosya paylaşım platformları arasında en tanınmışlardan biri olan Dropbox, 500 milyon kullanıcı barajını aştığını duyurdu. Böylece Dropbox, kullanıcı rakamlarına bakıldığında Twitter, Instagram gibi popüler platformları geride bırakmış oluyor.

2008 yılında kurulan Dropbox, hiçbir zaman çok ön planda ya da agresif bir girişim olmasa da istikrarlı yapısıyla örnek alınması gerekenlerden biri. 2008 yılından bu yana servislerinde ve markasında çok az değişiklik yapan Dropbox, buna rağmen kullanıcı kitlesini büyütmeye devam ediyor.

8 yıllık geçmişinde ilk kez 500 milyon kullanıcıya ulaştığını duyuran Dropbox, bunların büyük bir çoğunu da dünya genelinden elde etmiş. Bu da global bir girişim olmayı başardıklarının göstergesi. Özellikle uygulamaya son katılan 100 milyonun içerisinde ABD dışından katılımın yüzdesi oldukça yüksek. Ayrıca yeni kullanıcıların %44’ü ise hali hazırda üye olan kullanıcıların davetiyle Dropbox’a katılmış. Bu da Dropbox’ın daveti ödüllendirme stratejisinin bir meyvesi.

500 milyon kullanıcı arasında kaç tanesinin premium üyelik kullandığı açıklanmamış. Ancak şimdiye kadar 8 milyon şirkete hizmet verdiğini söyleyen Dropbox, bunların 150 bin tanesinin ücretli şirket hesabı kullandığını açıklamış.

Dropbox_infographic