Blog

Drone’lar sigortacılık sektörünü de değiştiriyor

Her yıl sayısız yangın, hortum ve dev su baskınlarına hedef olan ABD’de sigorta şirketleri zararların ne denli büyük olduğunu anlamak için eksperlerini olay yerlerine gönderiyor. Afetlerin zararları ne kadar büyükse, tespit çalışmaları için gönderilen uzmanların işi de bir o kadar zor ve tehlikeli bir hal alıyor. Bu çalışmalar sırasında eksperlerin hayatını tehlikeye atmasını önlemek isteyen ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA), bu tarz durumlarda olay yerine eksperlerin yerine insan hava araçlarının (drone) kullanılmasını planlıyor.

FAA, drone’ların eksperlerin ulaşamadığı bölgelere gidebilme yeteneğine sahip olduğunu belirterek, hasar belirleme sürecinin hızlandırılabileceğinin altını çiziyor. Sigorta devi AIG, FAA’den drone kullanımı için izin alan ilk firma oldu fakat insansız araçları ne zaman kullanmaya başlayacağı henüz bilinmiyor.

Federal Havacılık Kurulu, şimdilik yalnızca insan eliyle kontrol edilen drone’ların kullanımına izin veriyor ve araçların görüş mesafesinin dışında uçurulmasını da yasaklıyor. Hatırlarsanız Amazon’un drone teslimat projesi bu nedenle sekteye uğramıştı.