Blog

Dopios’a Türkiye’den 70 bin avroluk yatırım

Yunanistan merkezli, San Francisco çıkışlı turizm alanına yönelik bir girişim olan Dopios, GBA ve Openfund grubunun katıldığı yatırım turuyla 70 bin avro yatırım aldı.

Dopios’un Türkiye girişimcilik ekosistemiyle tanışması Startup Turkey’de yaptıkları sunumla gerçekleşmişti. Startup Turkey 2014’te sunum yapan ekip ayrıca Invest On Board videolarında da yer almıştı.

Startup Turkey – Dopios – 20 February 2014 from Burak Buyukdemir on Vimeo.

Yeni yerler keşfetmeyi kolaylaştırmak için büyük tur şirketlerini araya sokmadan turistler ile seyahat edilen bölgedeki halkı buluşturan ve özelleştirilmiş bir yolculuk deneyimi sunan seyahat topluluğu Dopios’un 70 bin avroluk yatırım turunda Openfund grubunun yanı sıra, Galata İş Melekleri (GBA) yatırımcıları Melih Ödemiş, Ahu Serter ve Arif Akdağ yer almış.

Dopios, yolcuların seyahat ettikleri ülkede uçaktan indikleri andan ülkelerine geri döndükleri ana kadar gezginler için bir destek katmanı oluşturuyor. Yereldeki seyahatlerin nitelik ve niceliğine odaklanan Dopios, seyahat bütçesinin yüzde 58’ini oluşturan yereldeki yolculukları kolaylaştırmayı ve özelleştirmeyi hedefliyor. Dopios, teknolojinin yetersiz kaldığı, akıllı telefon kapsama alanlarının kısıtlı olduğu veya roaming ücretlerinin yüksek olduğu yurt dışı seyahatlerinde, yola çıkmadan önce gezginlere rehberlik ediyor.

Dopios’un piyasaya sürdüğü en popüler hizmetlerden biri olan Welcome (welcomepickups.com) ise, gidilen şehir veya ülkeyle ilgili bilgileri paylaşabilecek, o bölgeyi iyi tanıyan kişileri ve yerel halkı gezginlerle buluşturuyor. Bu kişi, havalimanından gidilecek yere transferlerde dostane bir karşılamayla yardımcı olabilecek yerel halktan biri de olabilir, şehirdeki en iyi alışveriş noktalarını bilen ve alışveriş tutkunlarını seyahat kitaplarında olmayan mağazalara götürecek biri de…

Dopios tarafından gerekli eğitimlerin verildiği, kimlik bilgilerinin ve güvenlik önlemlerinin alındığı bu sistemde, gezginler aynı zamanda ücretsiz tavsiye alabiliyor, yerel rehber kiralayabiliyor ve sokak sanatı, şarap tatma, küçük berber dükkanları ve yerel lezzetler gibi birbirinden farklı otantik turları bölge halkının rehberliğinde tercih edebiliyor.