Blog

DogVacay: Airbnb’nin köpeğinize hizmet eden versiyonu

Airbnb’den ilham alan DogVacay, evcil hayvan sahiplerinin dostlarını evde bırakıp gidememe sorununa çare olmayı hedefliyor.

Evcil hayvan sahipleri için köpeklerini bırakıp tatile çıkmak her zaman zordur. Oldukça sosyal olan dostlarımız karınlarını doyursanız bile evde evde tek başlarına uzun vakitler geçirmekten hoşlanmazlar. Eğer yakınlarınız ya da komşularınız da onlara alışkın değilse tatil planlarınız bir anda sekteye uğrayabilir.

Airbnb’nin iş modelinden ilham alan DogVacay de bu çözüme çare olmayı hedefliyor. Yaklaşık 1 yıl önce aynı sorundan muzdarip olup iş modelini hayata geçiren Aaron Hirschhorn ve eşi, kısa sürede 35 bin dolar gelir elde edince işleri büyütmeye karar vermiş.

DogVacay’in iş modeli basit; siz evde olmadığınızda köpeğinize bakması için internet üzerinde bakıcılığa talip olan bir kişiyle anlaşıp köpeğinizi bir süreliğine ona emanet ediyorsunuz. Elbette aynı şekilde bir köpeğe bakıcılık yapmak için de ilan vermeniz mümkün. Böylece DogVacay aslında kimseyi işe almamış oluyor ve maliyetler düşüyor.

Bu modeli yatırımcılara açan ekip, 47 milyon dolar gibi dikkat çekici bir yatırımla eve dönmüş. Bunun üzerine de ekibi genişletmiş ve eski eBay çalışanlarından Deborah Sharkey’i COO olarak işe almış. Şimdi amaçları Amerika içinde yayılmaya devam ederken bir yandan uluslararası hizmet sunmaya başlamak.

Hizmet şimdilik sadece köpekleri kapsıyor. Daha fazla evcil havyana hizmet verip vermeyecekleri henüz belli değil. Ayrıca ev sahipleri de yırtılan perdeler ve tırmalamalar sebebiyle şirkete biraz kızgın. Şirketin asıl hedefinin köpek sahibinin ihtiyacına cevap vermek olduğu ve bakıcılara hiç destek verilmediği konusunda eleştiriler var. Ama bunları aşmak çok da zor olmasa gerek. En azından Uber gibi kızdırdıkları çok geniş bir kitleyle uğraşmak zorunda değiller…