Blog

Doğuştan avantaj: Sizin olan nedir ve onu nasıl paraya çevirebilirsiniz?

Hepimiz elimizde bizi takım arkadaşlarımızdan veya potansiyel müşterilerimizden ayıran bir as olmasını isteriz. Birçoğumuzun buna sahip olduğu doğru, sadece bunun farkına varmakta veya bu özelliğin bize verdiği bütün potansiyeli kullanmakta zorluk çekiyoruz. 

Doğuştan avantajın ne olduğunu biliyor musunuz?

Öncelikle tanım: Doğuştan avantaj size özgü olan yeteneğiniz. Biri sizin düşüncenize yatırım yaptığında sizin doğuştan avantajınız rakiplerinizi yenerek bu yatırımı almanızın nedeni olabilir. Bir takımda, doğuştan avantajınız sizin bir görev için lider olarak atanmanızın nedeni olabilir. Müşteriler için, doğuştan avantajınız söz konusu iş için neden en iyi kişi olduğunuz olabilir.

Bu özelliğinizin farkında olabilirsiniz ve onu deneyimliyor olabilirsiniz. Motivasyonunuzla güvenirliliğinizi dengeleyen etkili bir lider olabilirsiniz. Yazılı ve sözlü iletişim becerileriniz daha yüksek olabilir veya komplike sistemleri, düşünceleri veya projeleri küçük parçalara ayırıp onları yönetilebilen ve anlaşılması kolay konseptler haline getirmekte usta olabilirsiniz.

Dahası, motivasyon düştüğünde takımı bir arada tutan kişi siz olabilirsiniz. Belki, acil durumlarda ve kriz zamanlarında sakin kalmak ve odaklanmak konusunda ustasınız. Belki de sizin problem çözme yetenekleriniz kimsenin aklına gelmeyecek düşünceler önermenizi sağlıyor.

Doğuştan avantajınızı ona isim koymadan kullanamazsınız

Sizin için bir konu kolay olduğunda veya bunu aslında herkesin aklına gelebileceğini düşünüp takmadığınızda hiç övgü aldınız mı? İnsanların sizden yardım istediği belli bir konu var mı? Sizin hırsınızı, motivasyonunuzu ateşleyen ve üzerinde sürekli çalışabileceğiniz bir proje veya görev var mı?

Aklınıza tam olarak ne geliyor?

Çok nadiren kendinizi övmek için yüreklendirilirsiniz. Uzman olduğunuz konuları paylaşmak bencillik ve narsistlik gibi gelebilir. Fakat bu sorular diğerlerinden daha üstün olduğunuzu göstermek için sorulmadı.

Bunun yerine, amaç doğuştan avantajınızı parlatarak kendinizi daha çok tanımanızı sağlamak. Diğerlerine ne sunduğunuzu ve masaya ne koyduğunuzu bilmek oldukça önemli. Bir kere ortaya koyduğunuz yetenekler üzerine olan düşüncelerinizi netleştirdiğinizde, insanlara bu yeteneklere sahip olduğunuzu söylemektense onlara bu yetenekleri göstermeye başlayabilirsiniz.

Doğuştan avantajınızı bilmek ve onu kullanmak sizi başarıya hazırlar

Bir kere sizi öne çıkaran yeteneklerinizi bulduğunuzda onları kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Bir düşüncenizi satmaya çalışırken veya onun hakkında bir tanıtım sunumu yaparken bu yeteneğinizi kanıtladığınızdan emin olun. Bu yeteneğinizi kullanarak başarılı olduğunuz zamanların örneğini verin ve bu başarıları nasıl elde ettiğinizi anlatın.

Sizin doğuştan avantajınız süpervizorlerin, iş arkadaşlarınızın, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlayacak. Bu yönünüzü ortaya çıkarmak aynı zamanda kendinize olan güveninizi arttıracak ve insanlar kendilerine güvendiklerinde kesinlikle daha rekabetçi olurlar.

Bir noktada kendinizi satmanız lazım: Nasıl sorusunun cevabı işte bu

Bir şey satarken, en iyi özelliği kesinlikle sona bırakmazsınız. Ürünün bütün özelliklerini sayıp ardından da en iyi özelliği mırıldanmazsınız veya bunu tanıtım broşüründe bulmalarını beklemezsiniz. En iyi özelliği ortaya çıkartırsınız değil mi?

Benzer bir şekilde, bir noktada kendi doğuştan avantajınıza başvuracaksınız. Sizi neyin mükemmel yaptığı size sorulacak. Neden bu iş için diğerlerinden daha iyi olduğunuz sorusuna cevap vermeniz sizden beklenecek.

Bir kere kendi doğuştan avantajınızı bildiğinizde ve ona sahip olduğunuzda, onu ulaşmak istediğiniz hedef doğrultusunda kullanacaksınız, sadece bu hedefi dillendirmekle kalmayacak daha önce bu yeteneğinizi kullanarak nasıl önemli şeyler başardığınızı anlatacaksınız.

Kaynak