Blog

Doğru kurucu ortağı seçmek için 10 adım

Eğer ilk defa bir girişimde bulunuyorsanız size deneyimli, iyi bağlantıları olan, sizin özelliklerinizi tamamlayan ve sizden farklı yeteneklere sahip olan birini kendinize ortak olarak seçmenizi öneriyoruz. Deneyimli girişimciler bile kendi pozisyonlarını sağlamlaştıracak bir ortağa ihtiyaç duyarlar. Asıl soru bu eşsiz ortağı nasıl bulacağınızdır.

Öncelikle itiraf etmeliyiz ki, aynı gerçek hayatta duygusal bir ilişki için eş ararken olduğu gibi, bu durumda da doğru ortağı bulmanızı sağlayacak sihirli bir formül yoktur. Ama deneyimlerimize ve kişilerden aldığımız yorumlara dayanarak, başarıya ulaşma şansınızı arttıracak birkaç işe yarar yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz.

İdeal ortağı tanımlayın

En önemli adım hangi beceriler ve deneyimler konusunda sizi tamamlayacak bir partnere sahip olmanız gerektiğine karar vermektir. Kendi kendinizi sorgulayarak başlayın, sizden daha deneyimli bir yatırımcıdan tavsiye almak konusunda çekimser olmayın. İdeal ortakların, en yakın arkadaşlarınızdan veya aile bireylerinizden olmaması gerektiğini de unutmayın.

İş networklerinden aramaya başlayın

Linkedin ve Facebook’ta bulunan online girişimci gruplarına katılın ve Twitter’ı size yakın ilgi alanlarına sahip insanları bulmak için kullanın.

İş ortakları için kurulmuş sitelerine katılın:

Sadece bu amaç için tasarlanmış online projeler bulunmakta. PartnerUp, StartupAgents and Cofoundr bunlardan bazıları. Girişimcilerin ve yatırımcıların uğrak yeri olan ve ilgilerinizi bilinir hale getirebileceğiniz bu yerlerin potansiyelini unutmayın.

Yerel üniversitelerin bağlantılarını kullanın

Girişimciliğe ilgisi olan ve bir şirket kurmakla ilgilenebilecek öğrenci, öğretim görevlileri ile bağlantı kurun.

İş yerinizdeki insanlarla konuşun

Eğer biriyle uzun yıllar başka bir şirkette beraber çalıştıysanız ve bu kişi ile iş etiğinizin, amaçlarınızın ve karakterlerinizin benzer olduğunu düşünüyorsanız ,bu kişi doğru bir seçim olabilir. Rekabet sınırlayıcı şartlara ve o anki işveren ile çıkar çatışmalarına karşı dikkatli olun.

Doğru yere taşının

Eğer kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde yaşıyorsanız, yeni teknoloji startup’ınız için doğru ortağı bulma şansınız oldukça düşüktür. Belki de Silikon Vadisi’ne, İstanbul’a kısacası potansiyeli yüksek bir şehre taşınmayı düşünmeye başlamalısınız. Ortak bulduğunuz takdirde, buralarda fon bulmanız da oldukça kolaydır.

Anlaşma yapmadan önce potansiyel ortakları tanıyın

Acele etmeyin. Potansiyel adaylarla buluşup kimyanızın ve zevklerinizin uyup uymadığına bakın. Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sorun ve duygularınızın size ele geçirmesine izin vermeyin. Kurucu ortak olmak uzun sureli bir ilişkidir.

Rol paylaşımı konusunda önceden anlaşın

Bu kadar çaba sonrasında ihtiyacınız olan en son şey, sizi rahatsız eden ortaklardır. Herkesin ne bildiği, ne konuda iyi olduğu ve kime ne görev verildiği konusunda anlaştığınıza emin olun. Standart bir “evlilik öncesi” anlaşma ile bunu yazılı hale getirin.

Bir avukat tutun

Özellikle daha önce beraber çalışmamış ortaklıklar söz konusuysa, bir avukat ile bütün ortakların bulunduğu bir toplantı düzenleyin ve ona ne türde bir şirket kurduğunuzu, kimin şirkete ne kattığını ve diğer bütün gerekli bilgileri verin. Bunları yazılı hale getirin. Daha sonra çok geç olabilir.

Birçok girişimci öğrenme aşamasında olduğundan, doğru ortağı seçmek yeni girişimciler için en zor ama aynı zamanda en önemli noktalardan biridir. Bir kere mükemmel bir ortak buldukları zaman, birçoğunun başka startup’larda da bu ortakla çalıştığını biliyoruz.

Kaynak