Blog

Doğru girişimcilik anlayışının olmazsa olmazları

Girişimcilik zor bir maceradır. Bu açıdan bakınca, hazırlık yapmanız gereken en önemli iş gibi görünebilir fakat kendi girişiminizi yaratmak için ideal zamanın gelmesini beklememelisiniz çünkü öyle bir zaman yok. İdeal şartların oluşmasını istiyorsanız, onları ortaya çıkarmak için çaba harcamalı, oyunun içerisinde olmalısınız. Fakat yüzme bilmeyen birisi nasıl suya can yeleği ile giriyorsa, girişimciliğe ilk kez adım atacaklar da maceraya dalarken yanına kurtarıcılarını almalı: Girişimci ruhunun, buna anlayışının da diyebiliriz, olmazsa olmazları. Bunlara sahip olduğunuz takdirde, girişiminiz için ideal şartları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Keşfetmek

Bir hayaliniz varsa ve bunu gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey merakınızı serbest bırakmak. Kendinize bu soruları sorun: Daha önce bunu kimse yaptı mı? Peki, nasıl yaptılar? Onların tecrübelerinden neler öğrenebilirim? Şimdi, dalmayı planladığınız suyu keşfetme zamanı! Başarıya ulaşmış insanların biyografilerini okuyun, başarı hikayelerindeki tecrübeleri yakalayın ve kendinize katın ve en önemlisi bu insanların karşılaştıkları zorlukları nasıl aştıklarını öğrenin.

Fikre inanmak

Bir yeniliği hayatımıza kazandıran insanların her birinin ortak bir özelliği var; akıllarına gelen fikre inandılar ve bu sayede onu gerçeğe dönüştürecek motivasyona sahip oldular. Bir başkası başardıysa, demek ki siz de başarabilirsiniz. Walt Disney’in de dediği gibi, “Eğer hayal ederseniz yapabilirsiniz.” Hayalinizi gerçeğe dönüştürebileceğinize inanın, sonra bunu hangi yolla yapacağınız üzerine odaklanın.

Harekete geçmek

Harekete geçmelisiniz. Bütün gün kanepede uzanıp keşke demek, sizi başarıya yaklaştırmayacaktır. Hiç keyif almadığınız, size öğretmeyen bir işte çalışıyor fakat garanti geliri yüzünden ondan ayrılmıyorsanız, başarının nasıl bir his olduğunu asla tadamayabilirsiniz. Başarı mutluluk gibidir, yalnızca tecrübe edilebilir. Ölçülemez, çevrenizdekiler tarafından tanımlanamaz. Sıkı çalışın, başarısızlığı kabullenmeyi öğrenin, zorlukların sizi beklediğini bilin ve onları aşmak için sabırsızlanın; işte bunlar sizi başarıya götürebilecek olan motivasyonun çarkları.