Blog

Doğru Danışmanı Bulmak İçin Üç İpucu

İş hayatında da kişisel hayatta da danışmanlar artık vazgeçilmezlerimiz! Fakat bu önemli bir ilişki ve bu ilişkiyi nasıl başlatıp nasıl besleyeceğimiz çok önemli.

  • Siz de onlara faydalı olun: Girişiminiz için danışmanlardan fayda sağladığınız kadar, özgün deneyimlerimizle onlara faydalı olmanız da çok değerlidir. İşiniz dolayısıyla edindiğiniz deneyimleri danışmana aktarın. Böylece işinizin detayları hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak, size daha iyi bir şekilde yardımcı olacaktır.

  • Herkesin gördüğü başarı hikayesini seçmeyin: En büyük başarı hikayesini duymak ve o hikayeden motive olmak isteriz. Halbuki aslında çok fazla afişe olmuş hikayelerden ziyade çok fazla sesini çıkarmayan, “haber değeri” olmamış gerçek hikayeler her zaman size daha çok örnek olur. Alternatifler her zaman iyidir. Danışman ararken de en “meşhur” danışmanı aramayın.
  • Doğal gelişsin: Güvenilir sohbetler, aynı fikirler biraraya gelsin, bırakın beyin fırtınaları oluşsun. Danışmanımızla bireysel sohbetlerimizde hedefimizin ve arzularımızın ne olduğunu çok net ifade etmemiz gerekiyor. Hiyerarşi olmamalı, fikir teatisi olmalı. İlişki doğal gelişmeli, paylaşımlar doğal akmalı, herkes kendi deneyimini rahatlıkla ortaya koymalı. O zaman karşınızdakinin sizin proje ve fikirleriniz için doğru danışman olup olmadığını anlayabilirsiniz.