Blog

Dijital eğlence 2016’da sanal gerçeklik ile evrilecek

Dört yıldır geliştirilme sürecinde olan Oculus Rift’in bugüne kadar birkaç geliştirici sürümü çıkmış ve ilgililerine ulaştırılmıştı. Sanal gerçekliği küllerinden yeniden doğuracağına kesin gözüyle bakılan sanal gerçeklik başlığının son kullanıcı sürümü için en nihayetinde bir tarih verildi.

Facebook, 2016 yılının ilk çeyreğinde Oculus Rift’in isteyen herkes tarafından satın alınabilecek son sürümünün satışa sunulacağını duyurdu.

2012 yılında Kickstarter üzerinden başlattığı kitle fonlama kampanyası 9522 kişi tarafından desteklenen ve 2,4 milyon dolar ilk aşama yatırımı toplayan Oculus Rift, 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Satın almayla birlikte, Rift’in sanal gerçeklik vaadleri oyunların yanı sıra sosyal ağ, eğitim ve seyahati de kapsadı.

Oculus henüz ortaya herhangi bir ticari ürün çıkarmamış olsa da, Rift’in geliştirici sürümleri bile 2 milyar dolar değerleme ile satılmasına yetti. Üstelik girişim, herkesin geride kaldığını düşündüğü sanal gerçeklik teknolojisini yeniden ilgi çekici kılarak, birçok farklı sektörden firmanın bu alanda çalışmalar başlatmasına sebep oldu.

Henüz Oculus Rift’in son sürümünde ne gibi değişiklikler görüleceğine dair herhangi bir bilgi bulunmazken, Rift’in sunacakları üzerine üretilen fikirler her geçen gün artıyor. Rift’in satışa çıkmasıyla birlikte, oyun ve yazılım geliştiricileri de yeteneklerini bu yeni platform için sergileyecekler ki bu bile başlı başına heyecanlanmaya yeterli.

Dünyanın en büyük elektronik firmalarından, en popüler eğlence konsolu PS4’ün de üreticisi olan Sony Project Morpheus ile Rift’in karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonlarıyla tanınan HTC de Valve ile yaptığı işbirliği ile sürpriz bir şekilde Oculus’a rakip olacak. Project Morpheus 2016 yılında satışa sunulacakken, HTC’nin sanal gerçeklik başlığı bu yıl bitmeden raflarda olacak.