Blog

Değerlendirme Zamanı Geldi: Ekibiniz Doğru mu?

Girişimcilerin en zorlandığı konulardan biri de işin ölçeklendirilmesidir. Bir pazar ihtiyacını tanımlamak ve bir teklif oluşturmak belirli bir vizyon ve sermaye gerektirir. Bir yandan da bu vizyonun başına doğru ekibi ölçeklendirebilmek planlama, disiplin ve tutarlılık gerektirir. Bir organizasyonun boyutunu hızlı ve istikrarlı biçimde ölçeklendirebilme yeteneğine sahipseniz, girişimcilerin sermayeden de fazla ihtiyaçları olan bir varlığa sahipsiniz demek bu. Bu yeteneğiniz bankada ve anlaşma anlarında işinize yarayacaktır.

Saat işliyor, ekibi siz mi kurmalısınız, yoksa hizmet mi almalısınız?

Teknoloji alanında insanlar her zaman kurmalı mıyım almalı mıyım çelişkisine düşerler. Bir ekip kurmak zordur çünkü bunun için sadece para yeterli değildir. Planlamalarınız, zamanınız ve esneklikleriniz Pazarda fayda sağlayacak doğru ekibi kurma ve boyutlandırmada önem kazanır.

Planlamalarınızı Pazar ve ekonomi verilerine göre düzenliyorsanız çalışanlarınızı motive etmek ve motivasyonlarını düzenli olarak artırmak durumundasınız. Bu sebeple kapılarını pazara yeni açmış endüstriyel girişimler genelde deneyimli kişilerden oluşan ekipleri tercih ediyorlar, girişim yeniyken ekibin de yeni olması motivasyonu sağlam tutmakta işleri zorlaştırabiliyor.

Başarılı ekipler oluşturmak başlı başına bir endüstri olmalı      

Bir ekip kurmak için hızlıca kaynak sağlayabilen ve kişileri bir araya getirebilen nadir girişimcilerden biriyseniz, belki de ilerde başarılı bir şirketiniz daha olur. Yeni bir işe girişmeye hazır ekipleri bir araya getirecek bir şirket kurabilirsiniz. Bu siz onları bir araya getirip büyütürken onların yaratıcı olmayacağı anlamına gelmiyor elbette. Fakat gerçekten de hızla bir ekip kurup, büyük bir şirketin içine onları entegre edebiliyorsanız, kolunuzda altın bir bilezik var demektir. Başarılı bir biçimde ekip oluşturmak ve doğru ölçeklendirebilmek çok kilit bir nokta, bu yüzden bu konuyla ilgili bunca makale, kitap ve hatta seminerler var. Pek çok hizmet sektörünün yatırımlarının %90’ı çalışanlarına gidiyor, çoğu etkili bir biçimde ölçeklendiremediği için dengeli bir skala oluşturamıyorlar. Bunu doğru değerlendirmek elinizde.

İşinizin gelişimini planlarken önce ekibinizin değerini ve sizin bu değeri yönetebileceğinizi kesinleştirin. Çalışanlarınızın yetenekleri ölçüsünde değerlerini doğru görebilmek için onlara kendi Pazar sunumlarınızın dışından da bakmaya çalışın. Objektif bakış açısı ve doğru değerlendirme ile muhteşem bir ekip oluşturabilirsiniz. O zaman anlaşma noktalarına geldiğinizde karşılaşacağınız rakamlar ve değerler de düşündüğünüzden çok daha fazla olacaktır.