Blog

DeepBlue’dan 19 yıl sonra: Google’ın yapay zekası Go şampiyonu

Google’ın sahibi olduğu DeepMind tarafından geliştirilen yapay zeka AlphaGo, Go oyununda dünya şampiyonu Lee Sedol’u 4-1 mağlup ederek yapay zeka adına önemli bir kilometre taşına imzasını attı. 

1997 yılında satranç efsanesi Kasparov, DeepBlue isimli bilgisayara yenildiğinde tüm dünyada büyük bir şaşkınlık yaşanmıştı. Bu galibiyetten yıllar sonra DeepBlue’nun geliştiricileri galibiyet getiren hamlelerin aslında bir hata sonucu yapılmış olabileceğini söylemişti. Ancak artık yapay zeka şüpheye yer bırakmayacak kadar iyi. 2011 yılında IBM Watson’ın Jeopardy oyununda insanları mağlup etmesinin ardından şimdi de AlphaGo, Go oyununda dünya şampiyonu olan Lee Sedol’u mağlup etmeyi başardı.

Lee Sedol ve AlphaGo arasındaki mücadele birkaç gündür devam ediyordu. Dünkü mücadeleyi kazanıp skoru 3-1’e getiren Lee Sedol, bugün AlphaGo’ya karşı koyamayınca seriyi 4-1 kaybetmiş oldu. Kendini geliştirebilen bir yapay zeka olan AlphaGo, dünkü mağlubiyeti ve bugün yaptığı hatalara rağmen mücadeleyi kazanmayı başardı.

Go çok karmaşık ve derin strateji gerektiren bir oyun olduğundan bir yapay zeka için insana karşı mücadele etmek oldukça zorlu. Önceden belirlenmiş hamle kombinasyonlarının pek de işe yaramadığı oyun üzerine sürekli antrenmanlar yapan AlphaGo, böylece adeta bir insan gibi kendini geliştirmiş. Dünya şampiyonunu mağlup etmeden önce de Avrupa şampiyonuna karşı galip gelmeyi başarmıştı.