Blog

Liderliğe Giden Yol : Dedikodu

Dedikodu’nun şirketiniz için iyi olabileceğini hiç düşündünüz mü ? İyi bir liderlik için dedikoduyu kullanabilirsiniz. Peki bu nasıl mümkün olacak? Tabi ki doğru haberleri yayarak.

Dedikodunun kötü bir repütasyonu olduğu aşikar. Dedikodu dendiğinde aklımıza genelde doğru olmayan veya  doğru olsun olmasın gizli kalması gereken kişisel bir bilginin varlığı gelir.

Stanford Üniversitesi’nde yürütülen araştırmaya göre dedikodu iyi bir şey olabilir. Araştırmacı Dr. Matthew Feinberg’in yürüttüğü araştırmaya göre dedikodunun izin verildiği çalışma takımlarında dayanışmanın ve paylaşımcılığın daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

Peki dedikoduyu nasıl yararımıza kullanırız?

Bir çok iş sahibi çalışanları ile çok az temas kuruyor . Kurulan temaslar da genelde ortada bir hata varsa gerçekleşiyor. Dedikoduyu çıkarmak için bir hata veya yetersizlik gerekmiyor. Çalışanınızı yanınıza çağırıp onunla özel olarak görüşüp, tespit ettiğiniz olumlu bir şeyi paylaşın. Onunla ne kadar gurur duyduğunuzu, çalışmasından çok memnun olduğunuzu  ona yüz yüze söyleyin. Ofisinizde bu tip olumlu dedikodular yayın.

İşiniz ile ilgili gerçekleşen güzel gelişmeleri çalışanlar ile paylaşın. Geliştirdiğiniz yeni bir ürünü, yaptığınız son büyük satışı, yeni kurumsal müşterinizi iş yerinizde duymayan kalmasın.

Gelen olumlu geri bildirimleri tüm şirkete yayın. Birebir toplantılarda, takım toplantılarda ve genel toplantılarda yaşanan bu olumlu gelişmeleri herkese anlatın. Pozitif dedikodunun en önemli kaynaklarından biri de budur.

Dedikoduyu şirket kültürü haline getirin. Dedikodu etrafa yayılmadıkça dedikodu değildir. Ancak etrafa yayılan bilginin olumlu ve yapıcı olduğundan emin olun ve yayılması için elinizden geleni yapın. Araştırmaya göre olumlu bir dedikodunun kalıcı ve başarıya götüren kanıtlanmış etkileri var.  Şirketinizin davranmasını istediğiniz gibi davranın ve bu pozitif tavrı tüm şirkete yayın.