Blog

Daimler’den Ofis Dışında Mesajlarına Radikal Çözüm

Alman otomotiv devi Daimler, çalışanların kutularına iş dışındayken gelen e-postalara radikal bir çözüm getirmiş. Şirket, ofis dışındaki çalışanların hesaplarına bu süre içerisinde gelen tüm e-postaları silecek.

Günümüzde çalışmak, sadece mesai saatleri içerisinde emek vermek değil. E-posta kutularınızı düzenli olarak kontrol etmeniz, acil telefonlara karşı hazırlıklı olmanız lazım. Artık şirketler, mesai dışı iletişimleri artırmak için çalışanlarına akıllı telefon veriyor. Fakat Avrupa’da bunun tersine bir akım var. Fransa’da devletin çalışma koşullarını gevşetmesiyle gördüğümüz bu değişim şimdi Alman otomotiv firması Daimler’de karşımıza çıkıyor.

Daimler, şirket bünyesindeki tüm çalışanların bilgisayarlarına bir yazılım yükleneceğini duyurdu. Bu yazılım, ofis dışında olan çalışanın e-posta kutusunu sürekli siliyor. Elbette bu durum çalışanın kontrolünde. Çünkü yazılımın aktif olabilmesi için e-posta hesabına ”ofis dışında” otomatik yanıtının kurulması gerekiyor. Yazılım önce bu mesajla e-postayı yanıtlıyor ve ardından da onu siliyor.

Daimler’e göre tatilde olan insanlar bu zamanlarında rahat bırakılmayı hak ediyor. Bu hamlenin de çalışanların mesai saatlerindeki verimini artıracağını düşünüyorlar. Hiç şüphesiz şirket içerisindeki bazı departman müdürleri ve bazı iş ortakları bu durumdan pek de memnun olmayacaklar. Fakat Daimler, 100 bin civarındaki çalışanlarının hepsine bu hakkı tanıyor.

Kaynak