Blog

Daha sadık müşterilere sahip olmak için uygulayabileceğiniz 5 yaklaşım

Müşterilerinizi elinizde tutmak sürdürülebilir ve kârlı bir iş kurmak için göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biridir. Müşteri kazanmanın kompleksliği ve masrafı gittikçe arttığından, birçok şirketin var olan müşteriler için zamanlarını ve kaynaklarını kullanmalarına şaşmamak gerekiyor.

Araştırmalar bir şirketin gelecekteki gelirlerinin büyük bir kısmının var olan müşterilerden olacağını söylüyor. Bain and Co tarafından yürütülen bir çalışmaya göre var olan müşterileri elinizde tutma oranında gerçekleşecek yüzde 5’lik bir artış, kârlılığı yaklaşık olarak yüzde 75 arttırabiliyor. Bu nedenle var olan müşterilerinizi elinizde tutmanın sizin için en iyi strateji olduğunu varsayabilirsiniz.

İşte her küçük işletmenin müşterilerini ellerinde tutmak için kullanabileceği güvenilir stratejiler:

1.     Karşınızdakini düşünün

Her müşteri kendilerine iyi davranılmasını bekler. Dolayısıyla soruları veya endişeleri olduğunda onları dinleyin ve saygılı davranın. Arkadaşça, saygılı ve sempatik bir şekilde davranarak müşteri sadakatini oluşturabilecek, etkisi uzun bir iyi niyet duygusu yaratırsınız. Müşteri hizmetleri hakkında düşünürken, karşınızdakini düşünün.

2.     Para alışverişinden önce ilişkiyi göz önünde bulundurun

İlk satışınızdan sonra şirketiniz ve güçlükle kazandığınız müşterinizin arasındaki ilişkinin bitmesine izin vermeyin. Bunun yerine, sizi tercih etmeleri sebebiyle onlara teşekkür etmek için bir süreç, onlar için sizi takip etmeyi kolaylaştıracak araçlar yaratın; şirket blogunuz ve sosyal medya platformları aracılığıyla onlarla ilişki içinde olun.

Onların ürününüze karşı sadakatlerini arttıracak özel tekliflerle size karşı olan güvenlerini ödüllendirin. Birçok müşterinin sizin ilişki kurma çabanızı sizden yaptıkları alışverişi tekrar ederek ödüllendirdiğini göreceksiniz. Eğer sizden memnun olmayan bir müşteri fark ederseniz, durumu değiştirmek için elinizden geleni yapın. Müşterilerinizi önemsediğinizi ve her koşulda onlara değer verdiğinizi kanıtlarsanız, işinizi büyütecek ve sürekli hale getirecek, uzun süreli bir ilişki kuracaksınız.

3.     Değerli içerik sağlayın

Birçok şirket Microsoft’un eş kurucusu Bill Gates’in söylediği ünlü cümlenin doğruluğunu anladılar. Gates, “ İçerik kraldır – özellikle iş müşterilerin yaşamına değer katmak olduğunda- demiştir. İçerik üretimi şirketleri müşterilerine çekici, eğlenceli ve onları harekete geçiren bilgilerle sürekli olarak besler.

Ürettiğiniz içeriklerin bazıları sizin şirketinizi dolaylı yollardan da övebilir. Örneğin, baş karakteriniz olarak tüketici bir kişilik yaratıp markanızın öyküsünü anlatabilirsiniz. Veya tüketicilerin aldıkları üründen nasıl en fazla yararı sağlayabileceklerini anlatan eğitici bilgilerle ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Sıkıcı ve değişik kullanıcıların gereksinimlerini sağlamayan içerikler yaratmaktan kaçınmak için, makaleler, resimleri videolar gibi farklı formatlarda içeriğiniz olduğundan emin olun.

4.     Müşterilerin size olan bağlılıklarının sürmesini sağlayın

Müşteri bağlılığı, elinizdeki müşterileri tutmak için kuracağınız herhangi bir stratejinin vazgeçilmez bir unsurudur. Yeni online kanalların ortaya çıkmasıyla seçenekleriniz sınırsız. Ayrıca, sosyal medyadaki varlığınızdan kaynaklanan müşteri hizmeti fırsatlarından yararlanın.

Müşterileriniz, destek sayfanızda ister beğenilerini ister şikayetlerini ve problemlerini paylaşsın, her zaman profesyonel ve hızlı bir şekilde cevap verin. Sosyal medyanın şeffaflığını diğerlerine müşterilerinize nasıl davrandığınızı göstermek için kullanabilirsiniz. Bunu yaparak, insanları kendi deneyimlerini çevrelerine aktarmaları için cesaretlendirmiş oluyorsunuz ki bu da sizin marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

5.     Daha fazlasını yapın

Her zaman söz verdiğinizden daha fazlasını yapın. Müşterilerinizi daha fazla değer, kişisel bir dokunuş veya bir yardımla şaşırtmayı alışkanlık haline getirdiğinizde, sıkı bir müşteri bağımlılığı stratejiniz olur. E-postalar veya teşekkür notları göndermek gibi basit şeyler, müşterilerinize şirketinizin onlara değer verdiğini ve takdir ettiğiniz hatırlatır.

Sizden bir kere alışveriş yapanların bağlılıklarını arttırmak için çaba sarfettiğiniz gibi, yeni müşterilerinizi de ödüllendirmeyi unutmayın. Onlara sadakatlerinin karşılıklarının olduğunu gösterin. Beklenmedik hediyeler, özel indirimler veya yeni ürünler veya servisleri deneme fırsatı önerin.

Kaynak