Blog

Crowdfunding ile İş Fikrinizi Gerçeğe Dönüştürün

Girişim için harika fikirleriniz var fakat bu fikirleri geliştirmek için zamanınız yok. Bu durumda fikirlerinizin gerçeğe dönüşmesi için herhangi bir yol yok diye düşünüyorsunuz değil mi? Öyleyse Assembly ile henüz tanışmamışsınız demektir.

Assembly; girişim camiasında uygulama geliştirme için yeni bir yaklaşım getirmek için kurulan, yeni bir şirkettir. Şirketin kurucusu Matthew Deiters şirketinin kuruluş amacını açıklarken “Zamanımızın çoğunu bir geliştirme topluluğu oluşturmak için harcadık ve farkettik ki birçok geliştirici yan projelerde çalışmaya ilgi duyuyor. Geliştiriciler ve tasarımcılar geceleri ve hafta sonları mevcut işlerinin dışında başka projeler yapmak için zaman harcıyor ve biz de bu kişilerin yan projelerini birlikte geliştirebileceği bir platform olmalı diye düşündük” şeklinde konuştu.

Matthew Deiters aynı zamanda Y Combinator’un 2012’de yatırım yaptığı bir online kod geliştirme topluluğu olan Coderwall’un da kurucusudur.  Coderwall için de Deiters “Yıllarca bir kod geliştirme topluluğu oluşturmak için zaman harcadıktan sonra yatırımcılar bu kanalın birlikte çalışma ve yaratıcılığı tetikleyecek bir yol olabileceği fırsatını gördü” şeklinde konuşmuştur.

Bir uygulama fikri olan herkes fikri ile Assembly’e katılabilir ve fikirler topluluktaki kişilerce oylanır. Ayda bir kez en çok oy alan fikir seçilir ve crowdfunding yolu ile toplanan para ile üretime gider. Uygulamanın üretilebilmesi için yapılan her bir katkı için her bir destekçiye uygulamanın gelecekteki hisselerinden belli bir oran verilir. Her bir ayın sonunda geliştirilen uygulamanın kazandığı para, geliştirilmesi için katkıda bulunan kişiler arasında paylaştırılır. Finans, muhasebe ve hukuki işlemlerin tümü ile Assembly ilgilenir.

Assembly kurucularına göre internet kullanıcılarının yalnızca %1 ‘i aktiftir, %90’ı ise pasif kullanıcıdır. Assembly yarı aktif-yarı pasif olan %9’luk kitleyi hedef almaktadır. Geliştirdikleri sistem ile yazılım geliştirme yetenekleri kuvvetli olan insanlara çalıştıkları yer ve nasıl çalışacakları konusunda daha fazla özgürlük sağlamayı hedeflemektedir.

 

Kaynak:

Assembly will crowdsource development of your awesome startup idea, then pay you cash