Blog

Crowdfunding 2014 yılında 16 milyar dolara ulaştı

Crowdfunding yani kitle fonlama, Venture Capital ekosisteminin ardından girişimcilere en fazla kaynak yaratan sistemlerden biri. Bir araştırmaya göre 2014 yılında bu yolla 16.2 milyar dolarlık kaynak yaratılmış.

Araştırma şirketi Massolution tarafından açıklanan rakamlara göre 16.2 milyar dolarlık kaynak ile Crowfunding ekosistemi yıl bazında %167 büyümüş. 2013 yılında 6.1 milyar dolar kaynak yaratan ekosistem bu yıl üzerine 10.1 milyar dolar eklemiş.

Araştırma tüm dünyadaki 1250 aktif platformu kapsıyor olsa da beklendiği gibi üst sıralarda Amerikan crowdfunding platformları var. Ancak Kickstarter ilk sırada değil. New York merkezli Kickstarter 2014 yılında 440 milyon dolarlık bir kaynak toplarken SanDiego merkezli GoFundMe 470 milyon dolar toplamış.

2015 yılında da Crowdfunding ekosisteminin 2 kat büyümesi bekleniyor. Beklentiler 34 milyar seviyesinde bir kaynak oluşacağını öngörüyor. Bu yıl büyümeye önemli katkı veren Asya ve Avrupa bölgelerinin de yine hızlı büyümesi bekleniyor.

Raporun tümünü inceleme fırsatımız olmadı ancak Türkiye’de crowdfunding ekosisteminin çok durgun olduğu bir gerçek. Crowdfon gibi örnekler bir süredir aktif ancak projelerin toplayabildiği rakamlar oldukça düşük.