Blog

‘Crowd Capital’ yeni nesil yatırımcılık olabilir mi?

ABD’de The Securities and Exchange Commission (SEC) daha düşük maddi gelire sahip kişilerin de yatırımcı olabilmesinin önünü açan bir düzenleme konusunda karara vardı. Böylece kitle yatırımcılık yönteminin önü açılmış oluyor.

Girişimcilik tüm dünyada yükselişte olan bir trend ve bir nevi yeni nesil ‘sanayi devrimi’ olarak görülüyor. ABD gibi bu alanda yıllar önce harekete geçmiş olan ülkelerde ekosistemler oldukça gelişmiş durumda. Türkiye gibi yükselişte olan ülkeler ise kendilerini kanıtlama yarışında. Amaç daha fazla yatırıma erişmek ve daha fazla girişim ortaya çıkartmak.

Girişimcilik ekosistemi için yatırım çok önemli ve bunun için iyi yatırımcıların sisteme dahil olması şart. Böylece hem maddi hem de yol gösterici anlamında ekosistem güçleniyor. Ancak Türkiye’de henüz yeni olgunlaşmaya bir ekosistem olduğu için ‘eski ekonomi’ henüz gücünü girişimcilik yönüne doğru çevirmiş değil. ABD’de ise yatırımcı çok fakat girişim sayısı oldukça fazla ve rekabet çok çetin. Bu durum başarılı girişimlerin değerinin çok yükselmesine sebep oluyor ve bazıları tarafından ‘girişimcilik balonu’ olarak adlandırılıyor.

Peki paylaşım sistemlerinin revaçta olduğu, ‘crowdfunding’ yöntemlerinin başarıya ulaştığı bir dönemde ‘crowd capital’ yöntemi de denenemez mi?

ABD’de net varlığı 1 milyon doların üstünde olan kişiler yatırımcı olabildiği için Kickstarter gibi platformlar ürün karşılığı yatırım imkanı sunmayı akıl etmişti. Şimdi ise bu limit ortadan kaldırılıyor. Yani yıllık geliri daha ‘normal’ seviyede olan insanlar da gelecek gördükleri girişimlere yatırım yapabilecek. SEC, bu konuda yapılan oylamada olumlu bir karar vardı. Henüz bu kesinleşmiş resmi bir düzenleme değil ancak bu yönde güçlü bir adım atıldı.

Elbette yine limitler olacak. Örneğin kişiler gelirlerinin %10’unundan fazlasını bir şirkete yatıramayacak. Ayrıca bu yatırım imkanlarını sağlayacak siteler de resmi kurallara tabi olacak ve sürekli olarak denetlenecek.

Bu bir nevi halka arza benziyor ancak borsaya açılma şartı yok ve çok daha küçük şirketler tarafından yatırım elde etmek için kullanılabilecek.

Birçok açıdan olumlu bir hamle olsa da bazı kişiler tecrübesiz yatırımcıların para kaybı yaşayabileceğini düşünüyor. Ancak girişimlere yatırım yapmak her zaman riskli ve %10’luk limit bunun çok ciddi bir kumar olmaması için konulmuş bir önlem.

Bakalım bu konuda gelecek bize neler gösterecek?

Kaynak