Blog

Connected2me’ye 1.000 USD yatırmış olsaydınız bugün değeri ne olacaktı?

Girişimlerin ilk sunumları hep zordur. Yatırımcılar ikna olmazlar, girişimcilerin cevap veremeyeceği veya bilmediği bir çok soru gelir. Connected2.me kurucusu Ozan’la 2011 yılında tanıştık, Etohum’a o yıl seçildi. Başvuru formunun dolduruşunu örnek olarak tüm girişimcilerin okuması gerekli.

 

Etohum üzerinden başvurularını düzgün dolduran tüm girişimcileri ofisimize davet ederiz. Onlarla yüz yüze tanışırız. Ozan’ı ilk dinlediğimde C2Me anlamakta zorlandığımı söylemeliyim. Yep yeni bir model kurgulamıştı ve burada sorunun ne olduğunu anlamak kolay değildi, Türkiye’de yatırımcılar uzun süre anlamadılar.

 

 

Etohum Yatırımcı Kulübü sunumlarından 1 hafta önce tüm girişimler hazırlık sunumlarını yaparlar. 7 Ocak 2012’de gerçekleştirdiğimiz ön sunumlarda Serkan Ünsal, Ozan’la ilk röportajı yaptı. (not: Serkan bana o sene en çok etkilendiği girişimin C2Me olduğunu defalarca söylemişti) Tam bir hafta sonra 14 Ocak 2012 Cumartesi günü Ozan yatırımcılar karşısında ilk sunumunu yaptı. Bu videoyu ilk defa yayınlıyoruz. O tarihte 90.000 üye sayısı artık 11.000.000 oldu ve sunumda anlattığı bir çok noktayı ekip olarak gerçekleştirdiler.

Ozan Etohum’da tüm eğitimlere ve mentörlük seanslarına hiç birini kaçırmadan katıldı. Etohumtv’de yayınlanmış 10’un üzerinde videosu var. 3 yıl sonunda nerdeyse 100+ yatırımcıyla konuşmuş ama hiç yatırım almamıştı ve enerjisini hiç kaybetmeden devam etti. Startup Istanbul’da 2014 yılında Final jürisinde Rahul Sood, Microsoft Ventures General Manager, Jason Ball, Qualcomm Ventures Investment Director, Dave McClure, Founder of 500 Startups vardı. Connected2me sahnede Startup Istanbul ‘un birincisi oldu (videoyu buradan seyredebilirsiniz) ve Dave McClure o akşam havalanı yolunda 100.000 USD ilk yatırımı C2Me’ye yaptı.

Connected2me’nin şirket değeri kurulduğundan bu yana 100 katın üzerinde büyüdü. Yatırımcılara sunum yaptığı günden bu yana 90 bin üyeden, 11 Milyon üyeye ulaştı. Dave McClure 500 Startups fonundan yatırım yaptıktan sonra Türkiye’den yatırımcılar takip ederek toplam 800.000 USD yakın yatırım yaptılar.

Ozan’ın yatırımcılardan red aldığı bir çok toplantı, sohbete ve email iletişime şahit oldum. Emailleri de burada paylaşmak çok isterdim. Her gün okuduğunuz motivasyon veren cümlelerdeki gibi Ozan hiç bir zaman pozitif enerjisini kaybetmedi ve sabırla çalışmaya devam etti. 2013’de kurucu ortak ve CTO olarak Yurdakul Göksu Orhun C2Me’ye katıldı. Daha sonra Etohum girişimlerinden Mobidik.com kurucuları Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney ve Egehan Gürcan’da ekibe dahil oldular. Bugün Türkiye’den dünyaya açılacak en başarılı girişimlerden bir tanesi oldular.

Yatırım alıp almamak bir hedef olmamalı girişiminiz büyümeye devam ettikçe ve siz enerjinizi kaybetmedikten sonra başarı her zaman size daha yakın olacaktır.

Peki siz 2011 yılında C2Me’ye 1.000 USD yatırmış olsaydınız bugün bunun değeri ne olacaktı hiç düşündünüz mü? Etohum’da bugün yatırımcı olabilirsiniz ve yeni girişimlere yatırım yapabilirsiniz.