Blog

Çok Başarılı İnsanların Kahvaltıdan Önce Yaptıkları 12 Şey

“Bir şey kesin yapılacaksa ilk olarak o yapılmalı!” diyor zaman yönetimi uzmanı ve “What the Most Succesful People Do Before Breakfast” kitabının yazarı Laura Vanderkam. Kitabında anlattıklarının arasından alınabilecek en önemli 12 şey şu şekilde:

1.       Erken kalkıyorlar: Vanderkam’ın 20 üst düzey yönetici ile yaptığı anketin sonuçlarına göre üst düzey yöneticilerin  %90’ı hafta içi 6’dan önce kalkmaktadır. Örneğin PepsiCO’nun CEO’su Indra Nooyi sabahları 4’te kalkmakta ve ofise her zaman sabah 7’den önce gitmektedir. Disney’in CEO’su Bob Iger saat 4.30’da kalkıp birşeyler okumaya başlamakta, Square’ın CEO’su Jack Dorsey 5.30’da kalkıp yürüyüşe çıkmaktadır.

2.       Güne spor yaparak başlıyorlar: CEO’ların çoğu güne ilk olarak sporla başlamaktadır. Örneğin Xerox’un CEO’su Ursula Burns sabah 6’da bir saatlik yürüyüş yapmaktadır. Christies’in CEO’su Steve Murphy güne yoga ile başlamaktadır. Vanderkam’ın açıklamasına göre bu yöneticiler inanılmaz yoğunlar ve eğer spor yapmak için hemen hepsi kendisine zaman yaratıyorsa bu onlar için oldukça önemli olmalı.

3.       Günün ilk saatlerinde en önemli projelerini gözden geçiriyorlar: Sabahın ilk saatleri herhangi biri tarafından rahat edilmeksizin çalışabileceğiniz en ideal zaman dilimidir. Örneğin strateji uzmanı Debbie Moysychn gün içerisinde sürekli son anda ortaya çıkan toplantılara katılmak zorunda olduğundan işlerini tamamlamakta güçlük çekiyordu. Bu zorluğun üstesinden gelmek için sabah 6.30’da kalkıp gündemindeki en önemli projelere bu zaman diliminde çalışmaya başladı.

4.       Tutkuları ile ilgili kişisel projeleri üzerine vakit harcıyorlar: Eğer gün içerisinde sürekli katılmanız gereken toplantılar halletmeniz gereken işler varsa muhtemelen roman yazmayı ya da sanatla uğraşmayı erteleyebilirsiniz. Bu yüzden üst düzey yöneticiler resmi olarak iş saatleri başlamadan önceki saatlerde hobileri ile uğraşmak için kendilerine zaman ayırmaktadır.

5.       Aileleriyle kaliteli vakit geçiriyorlar: Akşam yemekleri ne kadar yüceltilse de sabah kahvaltılarının da önemli bir aile toplantısı olmasını engelleyecek hiçbir durum yoktur.

6.       Eşleriyle çok iyi anlaşıyorlar: Günlük işlerin yoğunluğunda akşamları yorgun olmak ve yemek, televizyon ile günü tamamlama ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden birçok başarılı insan kahvaltılarda eşleriyle çok daha kaliteli geçirmek için ellerinden geleni yapıyor.

7.       Kahve içerken çevrelerini genişletiyorlar: Akşamları yemek için evde olmayı tercih ediyorsanız sabah kahveleri yeni insanlarla tanışmak için çok büyük bir fırsattır.

8.       Kafalarını boşaltmak için meditasyon yapıyorlar: Başarılı insanların çevrelerinden beklentileri yüksek olduğu gibi bunun çok daha fazlasını kendilerinden bekliyorlar. Bu beklenti içerisinde yapılacak işler listelerinden kısa süreliğine de zihinlerini ayırmak için meditasyon yapıyorlar.

9.       Şükran duydukları şeyleri kâğıda yazıyorlar: Ofise gitmeden önce şükran duydukları şeyleri listelemek başarılı insanların faydalandıkları ritüellerden bir diğeridir.

10.   Sabahın erken saatlerinde plan yapıp günlük stratejilerini belirliyorlar: Büyük resmi düşünerek yapılacak işleri önceliklendirmek ve strateji belirlemek için sabahları kullanmak birçok başarılı insanın yaptıkları arasındadır.

11.   Uyandıklarında ilk işleri e-postalarını inceleyip acil olanları yanıtlıyorlar: Gelen kutunuzu işe gitmeden boşaltmak işe gittiğinizde taze biri zihinle çok daha önemli işleri halletmenize çok faydalı olacaktır. Örneğin “The Happiness Project” yazarlarından Gretchen Rubin her sabah 6da kalkarak önce eposta kutusunu temizlemekte ardından ailesiyle birlikte kahvaltı etmektedir.

12.   Haberleri düzenli takip ediyorlar: Başarılı insanların çoğu haber başlıklarını alıp sosyal medyadaki güncellemeleri takip etme işini kahvaltı öncesi hallediyor. 

Kaynak:

12 Things Successful People Do Before Breakfast