Blog

Çinliler sadece futbolcu transfer etmiyor: Şimdi de Opera’nın Çinli bir talibi var

Çin’de bir yandan işçi hakları, çocuk işçiler ve çevre kirliliği konuşuladursun bir yandan da dünyanın üretim merkezi haline gelen ülke yeni zenginler yaratıyor. Bu zenginlik son zamanlarda Çinlilerin futbola yaptığı yatırımlara akıyor gibi görünse de bir yandan  girişimlere fon yaratma konusunda da ciddi yükselişteler. Dünyanın en değerleri girişimleri arasında gösterilen Xiaomi ve Alibaba, Çin’in son yıllarda çıkardığı girişimlerden. Üstelik sadece iç pazara yönelik değil, artık yabancı şirketlere de talip oluyorlar. Geçmiş dönemde bunun en canlı örnekleri IBM’in dizüstü departmanı ve Motorola’ydı. Şimdi hedefleri tarayıcı geliştiricisi Opera’yı satın almak.

Opera, yaptığı açıklamayla Çinlilerden oluşan bir konsorsiyumdan satın alma teklifi aldığını duyurdu. 1.2 milyar dolarlık satın alma teklifi Çinli internet şirketleri olan Kunlun ve Qihoo’un yanı sıra yatırım şirketi Golden Brick tarafından yapılmış. Teklif Opera’nın internet tarayıcı işinin yanı sıra dosya sıkıştırma ve reklamcılık işlerini de kapsıyor.

Opera_market_share

Opera, bu teklife şimdilik olumlu bir yanıt vermiş değil. Ancak açıkça bir duyuru yapmış olmaları şirketin büyük ihtimalle satılacağını gösteriyor. Tabi önce Opera hissedarlarının da bu satın almaya onay vermesi gerekiyor.

Çinliler ise Opera’yı kendi markalarına katmak yerine olduğu gibi devam edip yayılmasını sağlamayı hedefliyorlar. Sadece Çin pazarında güçlenmesi bile önemli bir etki yaratabilir.