Blog

Çin’in favori çocuğu şimdi de dijital eğlenceye el atıyor

Uzak Doğu’nun yabani gülü Çin, ülkede ürün ve servis sunan uluslararası firmalara sansürleri ve kontrolcülüğü ile kök söktürürken, ülkenin Google’ı rolüne soyunan Baidu ve Amazon rolündeki Alibaba batının servislerini klonlayarak devasa Çin pazarına sunuyor.

Çin’in uluslararası firmaları yıldırarak serbest pazar ilkesini kullanılamaz hale getirmesi, Alibaba’nın yaratıcılığa ihtiyaç duymamasını sağlıyor. Firma bu sefer de Tmall Box Office (TBO) isimli Netflix benzeri bir servisi önümüzdeki iki ay içerisinde faaliyete sokmayı planlıyor.

Dijital eğlence firmalarının ülkeye girmesi ve popülerleşmesi bir şekilde zorlaştırılırken, Alibaba da geçtiğimiz yıldan bu yana bu alanda yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’in en büyük video yayın platformlarından Youku.com’un yüzde 16.5’ini satın alan Alibaba’nın, TBO için Youku’dan yararlanması bekleniliyor. TBO, hem Çin hem de çevre ülkelerin içeriklerinin bulunabileceği bir video platformu olacak.

Çin çevrimiçi video pazarının 2018’de 40 milyar TL hacme ulaşması bekleniyor ve TBO hiç zorluk çekmeden bu pazarın tepesine oturmaya hazırlanıyor. Şu an pazarda Tencent ve Baidu gibi diğer Çinli devler faaliyet gösteriyor. TBO’nun da gelişi ile kapasite dolacak ve pazarın büyük bir bölümü bu üçlü tarafından paylaşılacak. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra, Çin’in yabancı girişimleri ülkeye davet etmesi muhtemel.