Blog

Çin’de Mobil İnternet Kullanıcıları, Sabit Kullanıcıların Sayısını Geçti

Çin, 2014’ün ilk yarısında %83 oranında mobil cihazlar üzerinden internete girdi.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in birçok açıdan enlerin sahibi olmasına alışkınız. Bu sebeple son yıllarda ekonomik anlamda büyüyen Çin’in teknolojiye daha fazla para harcaması şaşılacak bir durum değil. Örneğin Çin, 19 milyar dolar ile yılın ikinci çeyreğinde yenilebilir enerjiye en fazla yatırım yapan ülke oldu.

Söz konusu internet olunca, Çin burada da liderliği kaptırmıyor. 2013’ün sonlarından bu yana 14 milyon yeni kullanıcı Çinli internet kullanıcılarına eklendi. Bu rakamlar bile Çin’i özel kılmak için yeterli. Fakat Çin’i diğer pazarlardan ayıran bir durum var. Çin’de 2014’ün ilk yarısında mobil cihazlar kullanarak internete giren kullanıcıların sayısı PC kullanarak internete girenleri geride bıraktı. Toplamda 632 milyon kullanıcı içerisinde %83’lük kesim, en azından belirli dönemlerde mobil cihazları kullanarak internete giriyor. Bilgisayar kullanarak internete girenlerin oranı ise %81.

2013’ün sonlarında mobil internet kullanıcı sayısı 500 iken 2014’ün ilk yarısında bu rakam 527 milyona yükselmiş. Dolayısıyla yeni kullanıcıların yanında PC kullanan kişiler arasından da mobil dünyaya katılanlar olmuş. Bunun en önemli sebeplerinden biri elbette mobilitenin gücü. İnterneti her alan akıllı telefondan ya da tabletten kullanmak oldukça pratik ve cazip. Ayrıca Weibo ve WeChat gibi servisler de mobilin cazibesini artırıyor. Bununla birlikte Çin’de genel alım gücü düşük. Bu durum akıllı telefon ve tablet satışlarına yarıyor. Çünkü Çin üretimi tablet ve akıllı telefonların çok hesaplı versiyonları mevcut. Bilgisayarlar ise o seviyelere inemiyor. Dolayısıyla insanlar internete girmek için en ucuz ve en pratik cihazları tercih ediyor.

Henüz Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş pazarlarda bunu görmüyoruz. Fakat tahminler önümüzdeki yıllarda bu pazarların da Çin gibi mobil ağırlıklı bir hal alacağını öngörüyor.

Kaynak: Reuters