Blog

Ceki Mitrani – Firmanya.com 16 Aralık 2010

Yer: İstanbul

Tarih: 16/12/2010

Konuşmacılar: Ceki Mitrani

Şirket: Firmanya.com

Konu:  Firmanya.com

Burak Büyükdemir: Etohum tv’desiniz, yanımda firmanya.com’ un kurucularından Ceki var nasılsınız?

Ceki: Hoş bulduk.

Burak Büyükdemir: Nerden geldi bu fikir aklınıza ve ne yapıyorsunuz?

Ceki:  Napıyoruz biz, bir tube eğitim platformuyuz diye biliriz. Fırsat kanalıyla müşterilerimize kobi kurumsal firmalarda çalışanlara yönelik hizmet ve ürünleri sağlıyoruz.

Burak Büyükdemir: Her gün tek ürün mü yapıyorsunuz?

Ceki: Evet tek ürün yapıyoruz veya hizmet yapıyoruz.

Burak Büyükdemir:  Aslında grup alma sitelerine benzer bir iş modeli var diye bilir miyiz?

Ceki: Kesinlikle aynı altyapıyı kullanıyoruz diyebiliriz ancak biz son kullanıcılara değil kobilere yönelik dediğim gibi kurumsal firmalarda çalışanların ihtiyaçlarına yönelik fırsatlar sunmaya çalışıyoruz.

Burak Büyükdemir: Bu ürünler neler oluyor mesela?

Ceki: Bu ürünler motokori hizmeti olabilir bu şekilde toplantı salonunun kiralanması olabilir. Ürün olarak laptopun ve kostümün beraber taşındığı çanta verdik mesela.

Burak Büyükdemir: fiziksel

Ceki: fiziksel tabi kargoluyoruz bu tarz ürünlerde de çalışanları hedefliyoruz onun dışında genellikle kobilere yönelik hizmetleri vermeye çalışıyoruz.

Burak Büyükdemir: Peki şimdi bu gruba satın alma sitelerindeki ihtiyaç farklı veyahut yemek yiyeceksem ben altı ay içerisinde yiyebilirim. Ama benim bir toplantı salonu ihtiyacım varsa beklememeliyim. Çünkü müşterilerime yahut tedarikçilerime bir toplantı yapmam gerektiği için. Ürünleri bekleyip aaa firmanya da açık mı alalım demek zor gibi geliyor bana. En azından yemek satmak epilasyon satmaktan daha zor gibi geliyor bana.

Ceki: B2C tarafında en pasif satış tekniği var. Bizde daha çok ihtiyaca yönelik bir satış var. Bazen en pasif bazen yeri geldiğince oluyor. Onun dışında yinede toplantı salonu içinde toplantı salonu için aldığınız kupon altı ay geçerli olduğu düşünülürse, ileriki toplantınız içinde kendinize bir kupon satın alabilirsiniz. Bugün ihtiyacım yok ama 2 ay sonra e-tohumda şöyle bir toplantı yapacağım onu da burada yapayım diyip bu kuponu almanız mümkün.

Burak Büyükdemir: Burada şöyle bir sorun olabilir. Bireylerde harcama daha kolayken kobilerde veya küçük, orta boy işletmelerde bütçelerini daha kısa sürelerde belirleyemedikleri için belki harcamayı o yönde yapmayı düşünmeye bilirler ucuz olmasına rağmen. Nakit akışını etkileyecektir bu sorun olabilir bir de kobilerde karar vericiler farklı yerler olabiliyor mesela bazen genel müdür karar verebilir bazen patronlar karar verici olabilir bazen de orada satış alma müdürü karar veriyor olabilir. Şimdi bireylerde herkes kendisi karar verebiliyor. Bu sorunu nasıl aşıyorsunuz mesela?

Ceki: Bu sorunu şöyle aşıyoruz; biz açtığımız teklifleri genelde beş ve yedi gün açık tutuyoruz. Bunun sebebi dediğiniz gibi önceden gören kişinin patron karar verme mekanizması bir üst merciden yetki alması gibi bir pozisyonda iki üç gün geçe biliyor. Bir gün çıkıp ta o fırsatı sunup ondan sonra o fırsat kaçtı yerine biz diyoruz ki tamam açık kalsın adam düşünsün taşınsın gerekirse sağda solda araştırmasını yapsın bunun uygun olduğunu düşünürse gelsin bizden alsın şeklinde bu yüzden bir hafta açık tutmak bizim için şu anda o müşteriye düşünme karar verme şansını tanıyor.

Burak Büyükdemir: Firmanya fikri nasıl aklınıza geldi bu B2B  yurt dışında örnekleri var mı?

Ceki: Yurt dışında bildiğimiz kadarıyla örneği yok daha doğrusu biz çıktıktan sonra ofiseror.com diye bir site çıktı ama biz böyle bir sitenin kuruculuğuna başladığımızda hiçbir örneğine rastlamamıştık Türkiye’de de rastlamamıştık. Biz dünyada ilk olduğunu düşünüyoruz. Fikir de son iki buçuk senede patlama yapan groupon sisteminin başka ne tarafa doğru yönlendirebilirsek daha güzel şeyler çıkabileceğini düşündük ve B2C ye de zaten müthiş bir fuli başlamıştı bizde başka bir yola doğru gidelim bu şirketlere neden yapılmasın çünkü anlarında çok ihtiyaçları var masraf kısmına ihtiyaçları var her şeyden önce böyle konuşurken fikir çıktı diyebilirim.

Burak Büyükdemir: Kimler kurdu firmanya’ yı?

Ceki: Yumi var, ben varım, Mikkin Benjoe var, Emir Akkaş var ve Sencer Berrak var.

Burak Büyükdemir: Hep beraber böyle bir şey kurdular ve sen bu işin bütün şeyini sen yönetiyorsun.

Ceki: Metinle beraber ortak yönetici olarak çalışıyoruz biz.

Burak Büyükdemir: Şirketi kurdunuz ve ne kadar oldu çalışmaya başlayalı?

Ceki: Haziranda kurduk şirketi bir eylülde de ilk fırsatımızı çıktık.

Burak Büyükdemir: Şu anda üç buçuk ay olmuş. Nasıl gidiyor satışlar ilk günden bu yana satış trendi nasıl?

Ceki: Artış var. Artış güzel gidiyor diyebilirim en başta belli bir üye toplama süreci geçiyor ondan sonrada facebook olsun google olsun reklamlar devam ettiği için çok belirgin yukarıya doğru çıkış var.

Burak Büyükdemir: Peki o zaman bir sermayeden şu anda harcama yapıyorsunuz pazarlama harcaması yapıyorsunuz ondan sonra belki eleman çalıştırıyorsunuz tedarikçilerle konuşmak ne bilim içerde müşterilerinin sorularını cevaplamak kobilere nasıl ulaşıyorsunuz ? Müşterilere ulaşmak kolay ama kobilerin karar vericilerini bulmak daha zor sanırım değil mi?

Ceki: Kesinlikle daha zor. Yani bana sorarsanız internette bulunması en zor adam şeklinden bahsediyoruz tabi doğal olarak siteye gelen insanlar ne kadarı kobi ne kadarı son kullanıcı biz karar vermiyoruz bazen son kullanıcı gibi mailini bırakıp daha sonra şirketine fatura kestiren olabiliyor. O yüzden biz şu anda kapımızı herkese açık tutalım mantığıyla ilerliyoruz çünkü eninde sonunda da bu kurumlarda çalışanlar bireysel insanlar. Bunlar bir türlü siz almayacaksanız bile patronunuza yönlendireceğiniz bir fırsattan haberiniz olursa yine o kanalla o tarafa gidebileceğimizi düşünüyoruz. Şu zamanda amacımız mümkün olduğu kadar kendimizi tanıtmak.

Burak Büyükdemir: Peki bu satın alma sitelerini birleştiren ondan sonra üye konusunda size gönderen sitelerle iş birliği yapıyor musunuz ? bunlardan hedef kitleniz olmamasına rağmen.

Ceki: Evet yapıyoruz.

Burak Büyükdemir: Eğer oradan bir satış olursa satıştan bir pay paylaşımı mı yapıyorsunuz?

Ceki: Aynen öyle.

Burak Büyükdemir: Kimlerle çalışıyorsunuz mesela ?

Ceki: Yoncayla çalışıyoruz şu anda fırsatbufırsat’la, gelir ortaklarıyla bir anlaşmamız var, yeni üzerinde çalıştığımız efely lerde var peki bu sitelerin dışında da biz kobilere yönelik iş yapan diğer sitelerle de bu tarz efely anlaşmaları yapmaya çalışıyoruz.

Burak Büyükdemir: Türkiye’de bu kobilere yani küçük orta boy işletmeler bir kişilik esnaftan yüz kişiye kadar gidiyor diyelim. Yüz kişi olunca büyük firma oluyor baktığımızda dünyada bu orta boy ölçekli diyoruz ama Türkiye için büyük işletmeler haline geliyor. Onların internetteki içeriklerini sağlayan kaç tane site var ?

Ceki: Ciddi e-ticaret siteleri Türkiye’de kayıtlı iki buçuk milyon kobi var. En azından kobi tanımına giren iki buçuk milyon kobi var bunlarda çalışanları da düşünürsek bayağı bir rakama tekabur ediyor. Mutlaka ki çok büyük bir kısmı da interneti kullanıyor diye tahmin ediyorum.

Burak Büyükdemir: 2011 de nasıl bir büyüme bekliyorsun?

Ceki: Bir şey söylemek zor internet büyüyor groupon sistemi de oldukça yayılmaya başladığı için ben bu noktadan sonra üye sayısı artıkça satışların daha da yukarıya gideceğini düşünüyorum. Farklı açılımlarımızda var firmanya’nın gitmek istediği belli başlı yollar var ilk önce 2011 de o noktaya gelip ondan sonra yavaş yavaş diğer yönlere de diğer hizmetlere de girmeyi düşünüyoruz diyelim.

Burak Büyükdemir: Peki 2011 ekibinizi ne kadar büyütmeyi hedefliyorsunuz?

Ceki: Şu anda yedi kişi çalışıyoruz tahminimce bunun 10-11 olması beklene bilir.

Burak Büyükdemir: Önümüzdeki dönem içince rekabet bekliyor musunuz?

Ceki: Mutlaka olacaktır. 2011’de özellikle olacağını düşünüyorum.

Burak Büyükdemir: Ceki çok teşekkürler firmanya.com’u da mutlaka takip ediyor olacağız e-tohum tv de yakın süre içerisinde  bir sonraki programda görüşmek üzere….