Blog

Çalışanlarınızın motivasyonlarını kaybettiğini gösteren 4 işaret

Yeni bir girişim başlatan bir çok kişi öğrenmeye ve uygulamaya karşı isteklidir. Fakat bir kaç yıl sonra, heyecan zamanla kaybolmaya ve en başta heyecan verici görülen işler olağan ve heyecansız görünmeye başlar.

Bir lider olarak sizin işiniz, beraber çalıştığınız insanların motivasyonlarının düşmemesini sağlamak. Çok geç olmadan yaptıkları işe daha az heyecan duyduklarını gösteren işaretleri anlamalısınız. İşte takip etmeniz gereken 4 hayati işaret:

  • İlişkilerini keserler

İnsanlar bir şey için heyecanlı oldukları zaman onun hakkında konuşurlar. Yeni çalışanlarınızın toplantılara yeni fikirlerle geldiklerini ve işleri yapmanın farklı yollarını size önerdiklerini fark edeceksiniz. Çünkü bir etki bırakmakla isteyeceklerdir.

Bir kere ilgilerini kaybettiklerinde ise işle olan ilişkilerini kesmeye başlarlar. İşe daha geç gelmeye başlarlar veya daha sık hasta olduklarına dair telefonlar alırsınız. Eğer bu davranışları fark ediyorsanız onlarla özel toplantılar düzenleyin, yeni görevler veya onları motive edecek amaçlar üzerine beyin fırtınası yapın.

  • Kendilerini geliştirmeyi bırakırlar

Kariyerleriyle ilgilenen adaylar son gelişmeleri, endüstriyi, trendleri, yenilikleri ve teknolojiyi takip ederler. Kendilerini geliştirmek ve öğrenmek isterler. Takımınızın davranışlarını gözlemleyin. Yeni dergileri okuyorlar mı, konferanslara katılıyorlar mı, en yeni teknolojileri öğrenmeye çalışıyor veya bunları paylaşıyorlar mı, en son gelişmeler hakkında konuşuyorlar mı? Eğer cevabınız hayır ise, bu durumun nedenini bulmalısınız. Çok bilmiş gibi mi davranıyorlar? Her türlü kaynağa erişimleri var mı? Bu cevaplar size çözüm bulmanızda yardım edecektir.

  • İnsiyatif Almazlar

Bir adım öne çıkmayan veya yeni görevler almayan çalışanlarınızı tespit edin. İlgisizlikleri yorulduklarının veya psikolojik olarak yıprandıklarının göstergesi olabilir.  En basitinden çözüm günlük rutinde bazı değişiklikler yapmak olabilir. Belki de biraz ara vermeye ihtiyaçları vardır. Geçen sene rahatlamak ve enerjilerini geri toplamak için yıllık izinlerini kullandılar mı? İş yüklerini hafifletmek için yardıma da ihtiyaçları olabilir.

Bazı insanlar işlerine o kadar bağlıdırlar ki hiç şikayet etmeden kendilerini psikolojik olarak yıpratabilirler. Çalışanınız ve sizin için başarının anahtarı iletişimdir. İşlerinin çok mu komplike veya bir kişi için çok mu külfetli olduğunu bulun.

  • Düşüncelerini  Kendilerine Saklarlar

İnsanlar hevesli olduklarında o konu hakkında düşüncelere sahip olurlar. Politika veya dini konuları bir örnek olarak düşünebilirsiniz. İnsanlar bir konuyu artık umursamadıklarında köşelerine çekilir, fikirler sunmayı veya anlaşmazlıklar üzerine konuşmayı bırakırlar.

Eğer birinin kızgın olduğundan şüpheleniyorsanız, ilgilerinin bir göstergesi olarak diğerleriyle ve sizinle olan iletişimiyle beraber toplantılardaki vücut diline dikkat edin. Fazla çaba harcamadan işleri yapmaya çalışanlar ve çoğunluğa uyup gidenler işiniz için tehlikeli olabilirler çünkü onlar yaklaşan bir tehlikeyi farketmeyebilir veya önemsemeyebilirler.

İşiniz için herşeyinizi ortaya koyduğunuzda başkalarının ona zarar vermesini önlemek çok önemlidir. Eğer ilgisizlik belirtileri görürseniz, bunların büyümelerini engelleyin. İlgilerini tekrardan canladırmanın yollarını arayın. Eğer canlandıramazsanız, organizasyonel değişiklikler yapma veya bu pozisyon için yeni kişilerle görüşme zamanınız gelmiş olabilir.

Kaynak