Blog

Çağdaş Tatlıcı – AlisverisRobotu.com 9 Aralık 2010 Makale

Alışveriş Robotu, web ortamında alışveriş yapmak isteyen herkesin aynı ürünü birden fazla elektronik mağazada tarayarak en doğru kararı almasına yardımcı olan bir ürün ve fiyat karşılaştırma sitesidir. Çağdaş Tatlıcı tarafından üç sene önce temelleri atılmıştır.
Alışveriş Robotu, online fiyat karşılaştırma hizmetinde oturmuş süreç ve gelir modelini takip ederek çalışmaktadır. Bu modele göre kullanıcılar, fiyat karşılaştırma sitesinde aradıkları ürünle ilgili farklı ortamlardan fiyat bilgisi alırlar ve ürünü satan mağazalara da yönlenerek satın alma işlemine girişirler. Kullanıcının yönlendirildiği alışveriş sitesi de karşılaştırma sitesine tıklama başına ücret öder. Türkiye’de bilinen elektronik ticaret sitesi sayısı altı yüz civarındadır, hazır alışveriş sitesi paketleri sayesinde de bu sayı her gün artmaktadır.

Alışveriş Robotu ilk kurulduğunda çoğu siteyi tarayarak büyük bir ürün kataloğu elde etmiş, şimdi ise bu sitelerle görüşerek işbirliği fırsatlarını değerlendirmektedir. Bugün Alışveriş Robotu’nda kayıtlı site sayısı yüz yetmiştir. Fiyat karşılaştırma siteleri rekabetinde yükseleceği öngörülen trend “local shopping”tir; yani kullanıcıya ürün fiyatını sunarken yer bilgisi de sunarak ürünün en yakın nerede satıldığını belirtmek. Alışveriş Robotu tarafında bu trende uyum sağlamak için ihtiyaç duyulabilecek mobil yazılımların geliştirimi çoktan yapılmış, yerel mağazalarla anlaşma beklenmektedir. Takip edilen gelir modelinde Türkiye’de yaşanan temel sıkıntı; alışveriş sitelerinin, karşılaştırma sitelerinden kendilerine yönlenen trafiğin kattığı değeri ölçmemelerinden kaynaklanmaktadır. Trafiğin niteliğinin ve değerinin ölçülmemesi karşılaştırma sitesinin sağladığı faydanın da tam ölçülememesine sebep olmakla birlikte, alışveriş siteleri arasındaki rekabetin desadece fiyat odaklı olmasına yol açmaktadır. Bu da marka değeri ve mecra değeri kavramlarına yeteri kadar önem verilmemesi sonucunu doğurmaktadır.

Alışveriş Robotu ve benzer siteler için bir diğer sıkıntı da stok takibidir. Bazı sektörlerde genel merkez ile mağazalar arasında anlık stok bildirimleri yapılsa da stok takibi tüm sektörlere yayılmamış, satıcılar tarafından da kullanıma açılmamıştır . Bu problem için görünen çözümse fiyat karşılaştırma sitelerinin günlük stoklar üzerinden iş yapmasıdır. Türkiye’de bilinen büyük fiyat karşılaştırma sitelerinin başında Ak Akçe, Cimri, Ucuzu ve Akıllıfiyat gelmektedir. Alışveriş Robotu’nun vizyonu ise kısa vadede ilk üçe girebilmek ve izleyen altı ayda da, local shopping trendini yakalayarak, belli başlı sektörlerdeki büyük mağazaları sisteme dahil edip, onlara da trafik sağlamaktır.