Blog

Büyük Veri Yatırımcıları Hangi Çözümlere Yatırım Yapmaktadır?

Son birkaç aydır bloglarda ve sosyal medyada büyük veri (big data) terimi ile sıkça karşılaşmaktayız.  Özellikle Silikon Vadisi yatırımcıları büyük veri alanındaki gelişmeleri yakından takip etmektedir.  Venture Beat’ın düzenlediği Data Beat/Data Summit konferansında Silikon Vadisinin önde gelen risk sermayesi şirketlerine gelecekteki büyük veri eğiliminin nasıl olacağı ile ilgili tahminleri sorulmuştur:

Büyük veri yatırımcıları paralarını hangi alanlara yatıracaklar?

Silikon Vadisi tabanlı yatırım firmalarından Accel Partners’ın büyük veri yatırımcısı Ping Li’ye göre yeni nesil yazılımlarda veri görüntülemek ya da analitik araçlarını kullanabilmek için istatistik alanında doktoralı olmak bir zorunluluk olmaktan çıkacak. Büyük veri yazılımları; pazarlama ve satış departmanlarında çalışan yeni mezun çalışanların kullanabilecekleri kadar basit tasarımlarla potansiyel müşteriler hakkında gerçek zamanlı verilerle fayda sağlayacak şekilde üretilecektir.

Sierra Ventures ‘in ortaklarından Tim Guleri’ye göre büyük veri araçları büyük fırsatları kolayca yorumlayacak şekilde modellenecektir. “İş zekâsı yazılımları büyük verinin çözüm yoludur.  SAS yılda 2,5 milyar dolar gelir elde eden bir şirkettir ve hala piyasada onlara meydan okuyacak rakipleri bulunmamaktadır. Bu durumun değişmesi gerekiyor.”

Birçok yatırımcı yatay ve dikey düzlemdeki oyuncularla diğer bir deyişle belli bir alana yatırım yapan ve tüm sektörler için çözüm üreten girişimlerle ilgilendiklerini belirtmektedir. Geçmiş yıllarda birçok teknoloji şirketi yalnızca yatay çözümlere odaklanmıştır.  Bu şirketler ellerindeki ürünü farklı sektörlere çözüm üretecek şekilde konumlandırmıştır. Örneğin Salesforce.com; finans, sağlık, eğitim gibi her sektörden satış ekiplerine müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) çözümleri sunmayı hedeflemektedir.

Ping Li ve Battery Ventures’in yatırım ortağı Mike Dauber; bir portföy şirketi olan RelateIQ ’nun geleceğin Salesforce’u olabileceğini düşünmektedir.

Yatırımcılar aynı zamanda Ayasdi gibi enerjisini tek büyük bir pazara ürün geliştirmeye harcayan büyük veri girişimlerinin değerli olduğunu düşünmektedir. Ayasdi sağlık sektöründe büyük veri çözümü üreten alanında benzersiz bir girişimdir.

Google Ventures yatırımcısı Adam Ghobarah’a göre tahminleme modelleri geliştirmek için araçlar, görüntüleme teknolojileri ve veri entegrasyon servisleri geleceğin büyük veri çözümleri olacaktır. Ghobarah’a göre özellikle Climate Corporation gibi büyük sektörlerin verilerini kullanarak çözümler üreten Monsanto ya da kanser hastaları için kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri öneren Foundation Medicine gibi şirketler oldukça dikkat çekicidir.

 

Kaynak:

Big data investors: ‘The challenge is to make simpler & easier tools’