Blog

Buğra Aktürk – Ekozon.com 16 Aralık 2010 Makale

2010 yılında büyük bir çıkış yapan grupsatın alma hizmetlerinden biri olan ekozon.com,18 Ekim 2010 ‘da grupfirmalarının arasına girdi. Aslında Turizmle ilgili fikir ve projeleri olan iki ortağın kuruluşu olan ekozonun ortaklarından  Burak Aktürk ,zamanında Turizmle ilgili önlerine çıkan fırsatı değerlendiremediklerini dile getiriyor.İlerleyen süreçte ,Şubat 2010’da ekozon.com ‘u kurma fikri üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Grup satın alma hizmetlerinin kurulum aşamasında hazır olan scriptlerle kolay bir şekilde sayfanın yapılandırılabilmesi ve bir kaç şirketin bağlanmasıyla çarkın döneceğini düşünen girişimcilerin şuan bu iş sektörüne giriştiklerini ve bu yüzden 50 ye yakın firmanın var olduğundan bahsediyor.Fakat firmaları ayarlamanın da bazı zorlukları olduğunu dile şöyle getiriyor:
Birçok firma yandaki ilan vermiş ben de vereyim şeklinde bir angarya olarak görüyor fırsat hizmetini.Lakin fırsatların aslında onlar için farklı bir avantaj sağladığını,tanınabilirliklerini yani PR larına etki edeceğini düşünmüyorlar. Tabii her geçen gün firmalarında bilinçlenmesiyle daha iyiye yöneldiğini de eklemeden geçmiyor. Piyasada tutunabilmenin farklılaşmadan geçtiğini,önemli olanın en iyi fırsatları yakalayıp site trafiğini yükseltmek olduğunu dile getiren Burak Bey,müşteri-firma arasındaki olumsuzlukların da olabileceğinden söz ediyor.

Ama bu gibi durumlarda sözleşmelerinde de bulunduğu üzere,kupon alan kişiinin maduriyetini en aza indirgemeye çalışıyorlarmış. Müşterilerin sağdık olmadığını,fırsatın iyi olduğu yeri tercih ettiklerini söylerken,bunlarla birlikte müşterilerin maillerine hızlı dönümler yapmanın müşterilerin güvenlerini arttırdığının farkında. Sektörde henüz yeni olan ekozon.com gelecek dönemde daha da sivrilerek farklılaşmayla piyasadaki varlığını iyiden iyiye hissettirecekmiş. Şuan için grup satın alma sitelerini birleştiren çok sıcak bakmayan Burak Bey,verdikleri teklifler sabit bir ücret üzerinden.Bunun aksine biz, yaptığımız satış üzerinden primle çalışmak istiyoruz.Fakat çoğu zaman bu fikir onlara cazip gelmediğinden,ya reddediyorlar ya da bir kaç ay sonra pes ettiklerini dile getiriyor.

Daha büyük paya sahip grup satın alma sitelerini büyük oyuncu olarak nitelendiren Burak Bey,aslında büyük oyuncuların müşterilerini almak istediklerini dile getirerek,büyük oyuncuların kapıştığı piyasada büyük oyuncuların müşterilerinin bölündüğü görüşünde. 2011 de farklılaşmak niyetinde olduklarını ve biraz daha kendi kitlelerine ulaşmak hedefinde olduklarını dile getiriyor.