Blog

Bu yıl bir iş kurmadan önce yapılması gereken 8 şey

Bu yıl bir iş kurmayı mı düşünüyorsunuz? Muhtemelen ürününüzü nasıl üreteceğinizi, internet sayfanızı nasıl tasarlayacağınızı veya hizmetinizi nasıl sunacağınızı biliyorsunuz. Peki ya geri kalan diğer şeyler?

Ses getirecek olan bir iş sadece bir gecede doğamaz. İşinizi sağlam zemine oturtmak için sabır ve yoğun çalışma gereklidir. Mobil bir uygulama ya da dijital medya danışma grubu; her ne yapıyorsanız yapın. İşte başlamaya hazırlanmadan önce düşünmeniz gereken sekiz şey:

Finansal durumunuz hakkında gerçekçi olun

Hayatınızda şu an nerede olduğunuzu düşünün. Devamlı bir maaşı ya da diğer artıları kaybetmeye hazır mısınız? Destek olmanız gereken bir aileniz, ödenmesi gereken krediniz ya da öğrenci bursunuz var mı?

Yapacağınız işten kazanç sağlamanız, işinizin tipine göre altı aydan altı yıla kadar sürebilir. İlk satışınızı yapmanın ne kadar süreceğini hesaplayıp, o zamana kadar sizi destekleyecek yeteri kadar birikiminizin olup olmadığını belirleyin. Ve iş, bütçe planlamaya geldiğinde elinizden geldiğince dikkatli olun. Çünkü planladığınız şeyler genellikle daha çok zaman ve para tüketirler.

Başka bir işte çalışıp ordan gelir elde ederken, işinizi sağlam zemine oturtmanız daha kolay olacaktır. Çoğu durumda bu sayede en iyi zaman dengesini sağlarsınız.

Ticari ünvan ve markalaşma için beyin fırtınası yapın

Ticari ünvan seçmek, yeni işin ve markanızın resmi başlangıcı anlamına gelir. Bir isme çok bağlanmadan önce, bu ismin internette kullanım için uygun ve legal olarak müsait  olduğuna emin olmakta fayda var.

İlk olarak kullanacağınız isim için “işletme adı araması” yapmalısınız (genellikle ücretsiz). Ve bulunduğunuz devlet sınırlarında bu ismin alınmaya açık olduğunundan emin olmalısınız. Daha sonra, eğer alınmaya açıksa, bu isim adına bir de “tescilli marka araması” (trademark search) yapıp bu isim altında herhangi birinin tescilli marka belirtip belirtmediğini görebilirsiniz.

Bu önerilen isimde karar kılıp, uygun olduğunu da araştırdıktan sonra çok zaman kaybetmeden bu ismin ticari marka haklarını, adınıza bağlayabilirsiniz. İş fikrinizi sadeleştirin

İş fikrinizi tanımlayın

Çözmek istediğiniz sorun nedir?  Kimin hayatını geliştirmek istiyorsunuz ve bunu nasıl yapacaksınız? Sürecin olabildiğince başında yapmanız gereken şey şu; işinizin tam olarak ne olduğunun sınırlarını, son kullanıcınızın bakış açısından belirleyin. Gerçek bir pazarlama, iş modeliniz ve değer önerinizin olduğundan emin olun ve işinizi sadece “kendi kendinizin patronu” olmak istediğiniz için başlatmayın.

Bu noktada sizden beklenilen şey, cilalanmış 100 sayfalık bir iş planı yapmanız değil. Fakat yapacağınız plan, aklınıza gelecek fikirleri tanımlayıp, irdeleyecek ana hatlara sahip şekilde detaylandırılmış olmalı.

Network Network, Network

Ne kadar fazla insan tanırsanız, o kadar kârdasınız. Tanıştığınız her insan; potansiyel müşteri, ortak, danışman ve hatta bir ilham kaynağı olabilir. Alanınızda profesyonel insanlarla veya kendi girişimlerini başlatan insanlarla bir diyalog başlatmak iyi bir fikir olabilir. Onları kahve içmeye çağırabilirsiniz. Ya da telefon üzerinden de konuşabilirsiniz. Onlarla tecrübeleri hakkında konuşun.

Utangaç olma vakti değil. İnsanların vaktine saygı duymalısınız. Fakat tanışmayı teklif etmek için korkusuz olmalısınız. Bununla birlikte buluştuğunuzda karşınızdakine konuşma imkanı sunun. Kendi yemeğini ve kahvesini ödemesine izin verin ve nezaket olarak teşekkür etmeyi unutmayın.

Kısa sunumunuza hazırlanın

Önceden kaydedilmiş olan konuşmaların hayranı değiliz. Bir insandan ziyade bir halkla ilişkiler makinesinden geliyor gibiler. Fakat gerçeklerle yüzleşelim. Eğer bir iş kuruyorsanız, insanlar size işinizin neyle alakalı olduğunu soracaklar. Verdiğiniz cevapların kalitesi ve düşüncesi çok önemli. Zira bunlar bir fırsatı yakalamanızı sağlayabildiği gibi, kaçırmanıza da neden olabilir.

İşinizin ne olduğunun kısa ve öz açıklamasını bir kağıda yazın. Birkaç farklı versiyona ihtiyacınız olacak. Çünkü bu konuşmayı, konuştuğunuz insana göre veya ne kadar süre  konuştuğunuza göre değiştireceksiniz (Örneğin bir kahve dükkanında 15 saniye veya bir partide 5 dakika). Buna hazırlanıyor olsanız da, konuşmanın karşıdaki insan için olabildiğince canlı hissedilmesi lazım. Meslek argosunu ya da dillere pelesenk olmuş kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Ticari işletmenize karar verin

Tek kişilik bir iş mi yaratacaksınız yoksa bir işletme (şirket veya LLC) mi? Tek kişilik işletme en basit iş tipidir. Bireysel işletme, size kendi paranızla şirket parasını ayırma şansı vermez. Fakat bir işletmeye sahip olursanız kişisel finansınızı şirketinizden uzak tutmanız mümkün.

Sertifikalı mali müşavirle veya işletme vergi danışmanıyla bir randevu ayarlamak akıllıca olabilir. Böylece işinizin gelişme aşamasındayken, neyi seçeceğinize karar verebilirsiniz. Sonrasında ise, devletinizin iş formunu doldurabilir ya da bu işlemin internet üzerinden adınıza halledilmesini sağlayabilirsiniz.

İş kayıtlarınızı usule uygun yapın

İşletmenizin adını ve yapısını oturttuktan sonra bir banka hesabı açabilirsiniz. Ödenmiş sözleşmeleriniz varsa veya siparişleriniz yoldaysa bu adım hayati bir öneme sahip. Bu noktada odaklanmanız gereken şey, ürünleriniz ve servislerinizin inşaası. Aynı zamanda finansal kayıtların tutulması da büyük öneme sahip. Yaptığınız masrafların raporlarını biriktirmeye olabildiğince erken başlayın. Her masrafı yazmanız mümkün olmayabilir fakat yazabildiğiniz her masraf bir başarı demektir.

Daha önce vergilerinizi kendiniz dosyaladıysanız, işletme vergilerinin giriş çıkışlarını öğrenebilmek için bir vergi uzmanıyla görüşmeyi göz önünde bulundurun ve yasal olarak alabileceğiniz en fazla iskontoyu aldığınızdan emin olun.

Başarının sizin için ne anlama geldiğini düşünün

Girişimcilik seyahatinde bu bölüm kritik değere sahip. Hepimizin değişik öncelikleri ve değer verdiği şeyleri var. Bazıları için hayat-iş dengesini sağlarken tutkuyu takip etmek bir başarıdır, bazıları için ise müthiş zengin olup erken emekli olmak.

Başarının sizler için ne demek olduğunu anlayın ve bunun sonunda sizi oraya götüren yolu düşünün. Çok fazla para peşindeyseniz, tabii ki bu mümkün, şunu düşünün; dışarıda hayallerini takip edip yolculuğun tadını çıkaran ve milyonları bununla birlikte kazanan bir sürü girişimci var.